Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeTermoizolacijom do energetske...

Termoizolacijom do energetske efikasnosti

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Da Srbija može biti i jeste država u kojoj se inostrane komanije odlučuju za ulaganje i bez stimulacija dokaz je austrijski koncern Schmid Industrie Holding, koji je još 2001. godine osnovao srpsku „kćerku“ – kompaniju Austrotherm d.o.o sa sedištem u Valjevu. Ova firma je danas lider u proizvodnji termoizolacionih materijala na tržištu Srbije.

Koncern Schmid Industrie Holding, kojem između ostalih pripada i grupacija Austrotherm International, sa 17 proizvodnih pogona u 10 zemalja je 2003. godine u Valjevu izgradio i pustio u pogon fabriku za proizvodnju termoizolacionih materijala od EPS-a (ekspandiranog polistirena, tj. „stiropora“). Vrednost grin fild investicije iznosila je četiri miliona evra. Šireći proizvodnju u Srbiji već 2005. godine kompanija preuzima i dva do tada konkurentska proizvodna pogona – u Nišu i Srbobranu – čime je preuzela lidersku poziciju na tržištu.

„Dugogodišnje iskustvo i stručnost pomoglo nam je da se uvrstimo među vodeće proizvođače termoizolacionih materijala u Evropi. Danas Austrotherm International posluje u 10 zemalja sa ukupno 17 proizvodnih pogona. Kontinuirano uvodimo svetsku praksu u naše poslovanje kroz primenu kvalitetnih termoizolacionih materijala koji doprinose uštedi energije, odnosno energetskoj efikasnosti. Naši zaposleni, stručnjaci su u oblasti niskoenergetskih i pasivnih kuća i našom ekspertizom pokušavamo da utičemo i na promenu navika potrošača u Srbiji”, izjavio je Peter Schmid, generalni direktor Austrotherm GmbH na jučerašnjoj konferenciji za štampu, upriličenoj povodom obeležavanja desetogodišnjice poslovanja u Srbiji.

Peter Schmid ističe da su tokom prošle godine izgradili više od 5.000 takozvanih pasivnih kuća, kojima nije potrebna energija ni za grejanje ni za hlađenje prostorija. Ističući značaj niskoenergetskog građevinarstva Peter Schmid napominje da se Srbija, zbog toga što je veliki uvoznik energije mora orijentisati na energetsku efikasnost i niskoenergetsko građevinarstvo, što su, uostalom, i smernice EU.

Za dosadašnja ulaganja u razvoj srpske privrede ovoj austrijskoj firmi je dodeljena i plaketa Privredne komore Srbije, koju je uručila Vidosava Džagić, potpredsednica Komore. Od početka poslovanja u Srbiji kompanija Austrotherm d.o.o konstantno ulaže u modernizaciju proizvodne opreme, pre svega u svom XPS-pogonu u Nišu (proizvodnja termoizolacionih ploča od ekstrudiranog polistirena), ali i u EPS-pogonima na sve tri lokacije. Osnovna delatnost kompanije je proizvodnja izuzetno kvalitetnih XPS- i EPS-termoizolacionih materijala, profila, polietilenskih proizvoda i ploča za unutrašnju gradnju.

„Danas sarađujemo sa više od 200 srpskih trgovaca građevinskim materijalima, a gotovo nijedan bitan građevinski projekat nije prošao, a da u njemu nismo učestvovali. Među njima su PC Ušće, Delta City, Airport City, Univerzitetsko naselje Belville, Avalski toranj i mnogi drugi. Naš cilj u narednom periodu je da još više proširimo saradnju i sa drugim strukturama u branši, pre svega sa arhitektama i investitorima, kao i konstantno unapređenje kvaliteta naših proizvoda i usluga” kaže Dragomir Ilić, generalni direktor Austrotherm d.o.o.

Schmid Industrie Holding je jedan od najvećih evropskih koncerna koji proizvodi najrazličitije vrste građevinskih materijala, a koji u svom vlasništvu, pored Austrotherm Internationala ima još poznatih građevinskih brendova, kao što su Baumit, Murexin… Godišnji promet Austrotherm Internationala je u 2010. iznosio 176.000.000 evra. Po podacima iz aprila 2011. godine, broj zaposlenih u grupaciji iznosi oko 800 ljudi, dok broj zaposlenih u celokupnom koncernu Schmid Industrie Holding iznosi 4.700 ljudi. U Srbiji u ovoj kompaniji je zaposleno 120 radnika.

Već deset godina koliko Austrotherm posluje u Srbiji akcenat im je na proizvodima koji obezbeđuju značajnu uštedu energije, ali i da budu primereni očuvanju čovekove životne sredine, kao i da su raznovrsno orijentisani prema kupcima.

MP Austrotherm d.o.o. ima jaku mrežu partnera – distributera koju čini više od 200 trgovaca građevinskim materijalima na teritoriji Republike Srbije. Danas je razvijena saradnja i sa drugim strukturama u branši, pre svega sa projektantima i sa investitorima. Kompanija posluje i u regionu, kroz izvoz svojih proizvoda u zemlje poput Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Albanije.

Izvor balkanmagazin.com

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Cene energije rastu za domaćinstva i industriju u trećem kvartalu 2024.

U trećem kvartalu 2024. godine, slovenačka domaćinstva su plaćala prosečno 0,214 evra po kWh za električnu energiju i 0,093 evra po kWh za prirodni gas, prema podacima Statističkog zavoda Republike Slovenije. Cene električne energije su blago porasle za 1%...

Srbija pregovara o povećanju snabdevanja gasom sa Gazpromom za 2025. godinu

Prema izveštajima ruskih medija, Srbija pregovara o novom sporazumu sa Gazpromom kako bi povećala snabdevanje gasom iz Rusije. Potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin je potvrdio da je Srbija tražila veći volumen gasa, napominjući da su isporuke iz Rusije već povećane...

Rumunija: Cene električne energije skočile u novembru 2024, obim trgovine i vrednosti transakcija porasle

U novembru 2024. godine, prosečna cena električne energije na tržištu dnevnih ugovora rumunskog energetskog tržišta OPCOM iznosila je 169,03 evra/MWh, što predstavlja značajan porast od 64,5% u poređenju sa novembrom 2023. godine i rast od 87,34% u odnosu na...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!