Za razliku od novembra, kada je prodaja električne energije kupcima s potpunim snabdevanjem pala na devet odsto ispod planirane, tokom prvih 17 dana decembra blago je premašila zadatu veličinu
U prvoj polovini decembra zima je tek nagoveštena. Srednja dnevna temperatura za prvih 17 dana ovoga meseca iznosila je 1,3 stepena Celzijusa, a to je samo jedan stepen hladnije od proseka za decembar. Zahvaljujući tome, potrošnja električne energije u ovom periodu, računajući EPS-ovu prodaju krajnjim kupcima s potpunim snabdevanjem, bila je samo 0,7 odsto veća od planirane.
Novembar je, međutim, ostao zabeležen kao mesec u kome se živa u termometru zadržavala na srednjoj vrednosti od 9,8 stepeni, što jeste 3,1 stepen toplije od 120-godišnjeg proseka, ali je njegova neobičnost ovoga puta bila, pre svega, u tome što je u prvoj dekadi bilo izuzetno toplo, sa srednjom dnevnom temperaturom od 15 stepeni. Tek u poslednjih šest dana novembra došlo je do zahlađenja, sa snegom i srednjom dnevnom temperaturom oko jednog stepena. Topli novembarski dani odredili su da na mesečnom nivou potrošnja električne energije bude punih devet odsto manja od planirane. No, hladna poslednja sedmica uslovila je da se u pogon stavi TE-TO „Novi Sad” radi grejanja grada.
Protočne HE iznad plana
Ukupnu proizvodnju u prvoj polovini decembra, kao uostalom i u novembru, obeležilo je kretanje spoljne temperature, ali u dobroj meri i odlični dotoci na Dunavu. Na Drini je vodostaj, uz uticaj akumulacija, bio najpre neznatno iznad, a potom u istoj meri ispod planiranog. Dunavom, pak, u novembru je prosečno doticalo oko 4.700 metara kubnih u sekundi, što je oko 1.200 kubika više od planiranog, a tokom 17 dana decembra 4.680 metara kubnih ili oko 700 kubika u sekundi više od predviđenog. Zahvaljujući tome, termoelekrane na ugalj mogle su da rade u skladu sa planiranim nivoom proizvodnje, a protočne hidroelektrane sistemu su davale više od planiranih količina električne energije.
U prvih 17 dana decembra ukupno je proizvedeno blizu dve milijarde kilovat-sati, to jest 3,8 odsto više od predviđenog elektroenergetskim portfeljom, a u novembru je mesečna proizvodnja zaokružena sa 3,2 milijarde kWh, što je jedan odsto više od planiranog. Protočne HE su, zahvaljujući odličnim dotocima na Dunavu, ispunile plan još od početka jeseni, tako da su tokom 17 dana decembra planirani nivo proizvodnje prebacile 10,2 odsto, a u novembru čak 28,9 procenata. Termoelektrane na ugalj u 17 dana decembra sistemu su dale oko 1,4 milijarde kilovat-sati, što je 1,3 odsto više od planiranog, dok su u novembru, sa proizvodnjom blizu 2,4 milijarde kWh, bile 3,9 procenata ispod planiranog nivoa. U Direkciji EPS-a za trgovinu električnom energijom kažu da su u oba slučaja termoelektrane na ugalj radile u skladu sa planiranom proizvodnjom.
Bez skokova potrošnje
Zanimljivo je da su akumulacione hidroelektrane (sa HE „Piva”) u novembru proizvele 23 odsto manje od planiranih količina, što znači da je i toga meseca voda u jezerima čuvana za zimsku potrošnju električne energije, a da su prvu polovinu decembra obeležile prebačajem plana proizvodnje za 16 procenata. Jovica Vranić, direktor Sektora za energetsko planiranje i upravljanje u Direkciji EPS-a za trgovinu električnom energijom kaže da je očito da se i za kraj jeseni ove godine može reći da je miran kao što je bio miran i početak. O tome svedoče i činjenice da je u novembru na slobodnom tržištu prodato 285 miliona, a u prvih devet dana decembra (tokom prvih 17 dana meseca) 75 miliona kWh.
– Do sada nismo imali pritisak naglih skokova potrošnje niti napregnutost u radu sistema. Blage oscilacije u dnevnim potrošnjama nisu bitno uticale na rad celokupnog elektroenergetskog sistema EPS-a, tako da ćemo ovu jesen u pogledu proizvodnje i snabdevanja kupaca električnom energijom moći da upamtimo jedino po mesecima toplijim od prosečnih i odličnim dotocima na Dunavu – ističe Vranić.
Izvor; EPS Kwh