Lični stav, prof. dr Milan Bačević, ministar rudarstva: U našoj zemlji leže rude procenjene na više milijardi evra i zahvaljujući tome možemo da otvorimo hiljade novih radnih mesta
Dan rudara Srbije, koji danas slavimo u znak sećanja na prvi rudarski štrajk pre 110 godina u Senjskom rudniku, prilika je da podsetimo javnost na značaj rudarstva, položaj rudara i planove koje kao Vlada Srbije imamo. U našoj zemlji leže rude procenjene na više milijardi evra i zahvaljujući tome možemo da otvorimo hiljade novih radnih mesta.
Naš najznačajniji potencijal su energetske mineralne sirovine, lignit i uljni škriljci, a značajno mesto zauzimaju i bakar, olovo, cink, antimon, nikl i litijum. Treba dodati i rezerve zlata, srebra, molibdena, a tu su i borati, fosfati i zeolit. Srbija ima i značajne resurse geotermalnih, podzemnih mineralnih voda za flaširanje vrhunskog kvaliteta.
Investicije u rudarstvo danas iznose oko 50 miliona dolara godišnje. Imamo veliki broj stručnjaka za istraživanje, ali nemamo dovoljno novca da sami istražujemo svoje rudno bogatstvo. Rudarski sektor u Srbiji, pored nedovoljnog korišćenja mineralnih sirovina, već treću godinu uzastopno ima veću stopu rasta u odnosu na ostale industrijske grane. Ove godine, u periodu januar – jun u rudarstvu je ostvarena stopa rasta od 4,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je u industriji ukupno u istom periodu ostvaren rast od 4,2 odsto. U Srbiji se godišnje proizvede oko 80 miliona tona rude, zajedno sa kamenom, a godišnji prihod je oko 1,5 milijardi evra, dok sa vezanim industrijskim granama iznosi blizu tri milijarde evra. U rudarskom sektoru Srbije radi oko 24.000 ljudi. Očekujem da će se u narednom periodu sa planiranim razvojem rudarskog sektora otvoriti oko 6.000 novih radnih mesta.
Rudarstvo je velika razvojna šansa Srbije i vreme je da stvorimo uslove za ekspanziju ove privredne grane usvajanjem Zakona o geološkim istraživanjima i rudarstvu. Želim da zakon bude usvojen u Skupštini u septembru. Njime će prvi put u istoriji biti zaštićen interes Srbije kada su u pitanju strateške rude, ubrzaćemo procedure za investitore i obezbediti da svaki investitor po završenoj eksploataciji vrati lokaciju u prvobitno stanje.
Plan nam je da do 2020. godine rudarska industrija učestvuje u BDP Srbije sa pet odsto i da proizvodimo oko 120 miliona tona rude godišnje. Očekujemo 4,5 milijarde evra investicija u rudarstvo. Srbija je bogata rudama i zato sa sa pravom očekujemo da rudarstvo postane jedan od zamajaca našeg razvoja.
Izvor Novosti