Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaRudnici razvojna šansa...

Rudnici razvojna šansa Srbije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Najviše interesovanja stranci pokazuju za istraživanja ležišta zlata, litijuma, bora, bakra i pratećih metala

U Srbiji su otkrivene velike rudne rezerve zlata i bakra u Timočkoj krajini. Mnoge strane kompanije se interesuju za geološka istraživanja, a posebno su im interesantna nalazišta litijuma, kog najviše ima u Jadru i zapadnoj Srbiji.
– To je ozbiljna razvojna šansa Srbije i mi nemamo pravo da je ne iskoristimo na najbolji mogući način. Ova zemlja je na najboljem mogućem putu da se preko ove privredne grane što pre pokrene i zaposli znatan broj novih ljudi u srpskim rudnicima – rekao je Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, na ručku sa rudarima i njihovim sindikatom povodom Dana rudara koji se danas obeležava.

Ministar je naglasio da država nema novca za istraživanja, ali postoje strane kompanije koje ga imaju i koje žele da ga ulože. Tim povodom je najavio da će država uskoro potpisati sporazum o geološkim istraživanjima sa kineskom državnom kompanijom „Bitek risorsiz”, sa čijim predstavnicima se juče sastao. Ona je već nekoliko godina prisutna u Srbiji preko kompanija „Rio Tinto” i kompanije „Avala risorsiz”.

Bačević je pojasnio da je u pitanju saradnja koja ne proizvodi obaveze, već naučna i tehnološka saradnja između Geološkog zavoda Srbije i Geološkog instituta Kine.
– Želimo da prirodna bogatstva koja su neotkrivena, a leže u utrobi zemlje, upotrebimo u funkciji razvoja naše privrede. Namera nam je da se prirodna bogatstva naše zemlje i prerađuju u Srbiji, jer tako možemo da razvijamo tehnologiju prerade – naglasio je Bačević.

Ministar je podsetio da je urađen novi nacrt zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji predviđa bolji ambijent za ulaganja u Srbiju, dodajući da, takođe, ima mnogo stranih kompanija koje su zainteresovane za sklapanje strateškog partnerstva.

U prethodnoj godini dana ministarstvo je izdalo ukupno 51 odobrenje za izvođenje geoloških istraživanja mineralnih sirovina i 78 odobrenja za hidrogeološka istraživanja.

Najviše interesovanja, prema njegovim rečima, bilo je za istraživanje zlata, litijuma i bora, bakra i pratećih metala, a finansijska ulaganja u geološka istraživanja iznosila su 6,6 miliona evra.

Rudari su juče rekli da im se plate kreću između 60.000 i 100.000 dinara. I sami priznaju da su to za Srbiju pristojne plate, ali s obzirom na prirodu njihovog posla one su nedovoljne.

Zoran Vujović, predsednik Samostalnog sindikata metalaca, podsetio je juče da je prošlo 100 godina od štrajka rudara u Senjskim rudnicima i oni su imali zahteve istovetne današnjim – bolji uslovi rada i veće plate.

Ministar im je obećao da će se zalagati za bolji radnopravni položaj rudara i da će u saradnji sa drugim ministarstvima raditi na rešavanje njihovih problema.

Dubinska rekonstrukcija

Bačević je rekao da su neophodne promene u organizaciji unutar vlade i da će narednih dana tema biti eventualno pregrupisavanje ili spajanje određenih ministarstava, jer rekonstrukcija vlade, prema njegovom mišljenju, treba da se sprovede po dubini, a ne samo personalno.
– Izvesne promene su zaista neophodne, ali razgovore o toj temi još nismo vodili. Činjenica je da do toga treba da dođe – rekao je Bačević

Upitan da li se razmišlja o spajanju energetike i rudarstva, on je rekao da nije nemoguće i nije nelogično, ali postoje i druge varijante.

On je ipak napomenuo da je rudarstvo privredna grana koja može i samostalno da postoji, dok je energetika korisnik onoga što stvara rudarstvo i više je vezana za industriju i privredu nego za istraživanja.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS planira postrojenje za ko-sagorevanje u TENT A kako bi povećao proizvodnju električne energije uz alternativna goriva

Državna elektroprivreda Srbije (EPS) zatražila je od nadležnog Ministarstva da definiše obim i sadržaj studije procene uticaja na životnu sredinu (EIA) za izgradnju postrojenja za ko-sagorevanje alternativnog goriva u Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT A). Postrojenje će biti izgrađeno...

Srbija i Azerbejdžan spremni da sarađuju na izgradnji gasne elektrane kod Niša

Ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Djedović, najavila je da je izgradnja gasne elektrane u blizini Niša na jugu Srbije projekat od strateškog značaja. Očekuje se da će uskoro biti potpisan memorandum o razumevanju sa Azerbejdžanom u vezi sa...

Crna Gora: Solarni park Korita kod Bijelog Polja napreduje

Izgradnja solarne elektrane Korita kod Bijelog Polja napravila je značajan korak napred nakon što je EE Korita, investitor projekta, dobio odobrenje od Agencije za zaštitu životne sredine za svoju studiju procene uticaja na životnu sredinu (EIA). Ovo predstavlja ključnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!