Najviše interesovanja stranci pokazuju za istraživanja ležišta zlata, litijuma, bora, bakra i pratećih metala
U Srbiji su otkrivene velike rudne rezerve zlata i bakra u Timočkoj krajini. Mnoge strane kompanije se interesuju za geološka istraživanja, a posebno su im interesantna nalazišta litijuma, kog najviše ima u Jadru i zapadnoj Srbiji.
– To je ozbiljna razvojna šansa Srbije i mi nemamo pravo da je ne iskoristimo na najbolji mogući način. Ova zemlja je na najboljem mogućem putu da se preko ove privredne grane što pre pokrene i zaposli znatan broj novih ljudi u srpskim rudnicima – rekao je Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, na ručku sa rudarima i njihovim sindikatom povodom Dana rudara koji se danas obeležava.
Ministar je naglasio da država nema novca za istraživanja, ali postoje strane kompanije koje ga imaju i koje žele da ga ulože. Tim povodom je najavio da će država uskoro potpisati sporazum o geološkim istraživanjima sa kineskom državnom kompanijom „Bitek risorsiz”, sa čijim predstavnicima se juče sastao. Ona je već nekoliko godina prisutna u Srbiji preko kompanija „Rio Tinto” i kompanije „Avala risorsiz”.
Bačević je pojasnio da je u pitanju saradnja koja ne proizvodi obaveze, već naučna i tehnološka saradnja između Geološkog zavoda Srbije i Geološkog instituta Kine.
– Želimo da prirodna bogatstva koja su neotkrivena, a leže u utrobi zemlje, upotrebimo u funkciji razvoja naše privrede. Namera nam je da se prirodna bogatstva naše zemlje i prerađuju u Srbiji, jer tako možemo da razvijamo tehnologiju prerade – naglasio je Bačević.
Ministar je podsetio da je urađen novi nacrt zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji predviđa bolji ambijent za ulaganja u Srbiju, dodajući da, takođe, ima mnogo stranih kompanija koje su zainteresovane za sklapanje strateškog partnerstva.
U prethodnoj godini dana ministarstvo je izdalo ukupno 51 odobrenje za izvođenje geoloških istraživanja mineralnih sirovina i 78 odobrenja za hidrogeološka istraživanja.
Najviše interesovanja, prema njegovim rečima, bilo je za istraživanje zlata, litijuma i bora, bakra i pratećih metala, a finansijska ulaganja u geološka istraživanja iznosila su 6,6 miliona evra.
Rudari su juče rekli da im se plate kreću između 60.000 i 100.000 dinara. I sami priznaju da su to za Srbiju pristojne plate, ali s obzirom na prirodu njihovog posla one su nedovoljne.
Zoran Vujović, predsednik Samostalnog sindikata metalaca, podsetio je juče da je prošlo 100 godina od štrajka rudara u Senjskim rudnicima i oni su imali zahteve istovetne današnjim – bolji uslovi rada i veće plate.
Ministar im je obećao da će se zalagati za bolji radnopravni položaj rudara i da će u saradnji sa drugim ministarstvima raditi na rešavanje njihovih problema.
Dubinska rekonstrukcija
Bačević je rekao da su neophodne promene u organizaciji unutar vlade i da će narednih dana tema biti eventualno pregrupisavanje ili spajanje određenih ministarstava, jer rekonstrukcija vlade, prema njegovom mišljenju, treba da se sprovede po dubini, a ne samo personalno.
– Izvesne promene su zaista neophodne, ali razgovore o toj temi još nismo vodili. Činjenica je da do toga treba da dođe – rekao je Bačević
Upitan da li se razmišlja o spajanju energetike i rudarstva, on je rekao da nije nemoguće i nije nelogično, ali postoje i druge varijante.
On je ipak napomenuo da je rudarstvo privredna grana koja može i samostalno da postoji, dok je energetika korisnik onoga što stvara rudarstvo i više je vezana za industriju i privredu nego za istraživanja.
Izvor Politika