Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeJotinger: Gadafi je...

Jotinger: Gadafi je izgubio kontrolu nad naftnim nalazištima

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

Muamer el Gadafi je izgubio kontrolu nad većim delom gasnih i naftnih rezervi i njima sada upravljaju lokalna plemena – izjavio je evrokomesar za energetiku Ginter Jotinger.

On je dodao da su u nekim delovima zemlje kontrolu nad naftom i gasom preuzele i vođe privremenih lokalnih administracija, koje su ustanovljene u toj zemlji usled nemira.

Direktor libijske Nacionalne naftne korporacije Šukri Ganem je odbacio tvrdnje Jotingera. Prema njegovim rečima, sva naftna i gasna nalazišta, rafinerije, terminali i instalacije su dobro zaštićeni i bezbedni. Prema njegovim rečima, eksploatacija nafte u Libiji je smanjena za 50% zbog evakuacije stranih radnika. Na terminalu u Bregi, kao i na drugim terminalima, tankeri se normalno pune naftom, dodao je Ganem.

Nemiri u Libiji ozbiljno su uzdrmali svetska tržišta nafte, iz straha da se nemiri ne prošire i u drugim zemljama-članicama OPEK-a u regionu. AP je upozorio da bi to izazvalo ozbiljni manjak nafte i gasa i do povećanja cena i do blokiranja oporavka od svetske ekonomske krize.

AP obaveštava da je terminal Tobruk, u istočnom delu Libije obnovio rad, ali sa smanjenim kapacitetom. Međunarodna agencija za energetiku (MAE) tvrdi da je proizvodnja u Libiji smanjena za preko 70%, ili za više do miliona barela dnevno.

– U slučaju smanjenja isporuka libijske nafte kao najadekvatnija zamena za nju sa logističkog aspekta može biti isporuka ruskog tipa nafte Urals i nafta iz Severnog mora – kaže se u analizama Međunarodne agencije za energiju (MAE), prenosi ruska novinska agencija Interfaks.

– Kvalitet libijske nafte je najsličniji nafti iz Kaspijskog regiona, Alžira, Severnog mora i zapadne Afrike – podseća MAE.

U izveštaju MAE se još kaže da su trenutno sve velike naftne kompanije, koje su pokrivale vađenje nafte sa 72%, smanjile isporuke ili u potpunosti napustile eksploataciju. Sudbina naftnog nalazišta koje je razvila libijska National Oil Corporation (NOC) je neizvesna. U međuvremenu Saudijska Arabija je saopštila da će povećati isporuke na mediteranskim tržištima, koja su najviše pogođena od smanjenja proizvodnje nafte u Libiji.

Izveštaj o izvozu libijske nafte iz 2010. godine govori da je ta zemlja danonoćno vadila oko 1,2 miliona barela. Ta nafta je najčešće bila usmerena ka Evropi, a od tih količina čak 30% je išlo za Italiju. Značajne količine bile su prodavane i Francuskoj, Nemačkoj, Španiji.

Izvor Energyobserver.com 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: Kapacitet vetroenergije u stalnom porastu, očekivano povećanje za 1,5 GW do 2027. godine

WindEurope procenjuje da će kapacitet vetroenergije u Rumuniji postepeno rasti u narednim godinama, s tim da se očekuje da će novi vetroparkovi dodati 380 MW u 2024. godini, 490 MW u 2025. godini i 600 MW u 2027. godini....

Rumunija: Delgaz Grid ulaže rekordnih 250 miliona evra u 2025. godini za modernizaciju energetske infrastrukture

Delgaz Grid, deo grupe E.ON Romania, investirala je više od 171 miliona evra u 2024. godini u modernizaciju mreža za distribuciju prirodnog gasa i električne energije. Za 2025. godinu, kompanija je alocirala rekordnih 250 miliona evra za infrastrukturne investicije,...

Mađarska postavlja nove rekorde u proizvodnji solarne energije, jer instalirani kapacitet dostiže 7.831 MW

Do početka marta, ukupni instalirani kapacitet solarnih elektrana u Mađarskoj porastao je na 7.831 MW, čime je dodatno ojačana sposobnost zemlje da zadovolji energetske potrebe isključivo iz izvora bez ugljen-dioksida. Ovaj uspeh rezultat je brze ekspanzije solarne energije i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!