Ove godine se obeležava 50. godišnjica otkrića gasnog polja Molva, koje je najznačajniji energetski resurs Hrvatske. INA, nacionalna naftna kompanija, napominje da je polje otkriveno 1974. godine i da je od tada proizvedeno više od 22 milijarde kubnih metara gasa i dva miliona tona kondenzata. Na osnovu trenutnih tržišnih cena, ova količina gasa mogla bi biti procenjena na približno devet milijardi evra; međutim, prava vrednost “podravskog” gasa značajno je varirala tokom decenija, izveštava Danica.hr.
Iako je INA isplatila značajne naknade opštinama u regionu Podravina, razvojni potencijal tog područja ostaje uglavnom neiskorišćen. Investicije u infrastrukturu i podršku lokalnoj zajednici nisu dovele do značajnog ekonomskog rasta, ostavljajući gasno polje Molva kao primarni izvor kopnenih ugl hidrokarbona u Hrvatskoj. Da bi obezbedila stabilne operacije, INA je uspostavila kogeneracionu stanicu sa četiri turboelektrične jedinice koje proizvode toplotu i elektricitet iz plinovitog gasa.
Tokom svog vrhunca, gasna polja Podravine—koja obuhvataju Molvu, Kalinovac i Stari Gradac—pružala su skoro dve milijarde kubnih metara prirodnog gasa godišnje, što je činilo oko 80% proizvodnje gasa u Hrvatskoj. Međutim, današnje nezvanične procene sugerišu da gasna polja u Podravini sada proizvode manje od 300 miliona kubnih metara godišnje, uz projekcije koje ukazuju da bi proizvodnja mogla da traje još deset godina, ali uz značajan godišnji pad.
U prvih sedam meseci ove godine, ukupna proizvodnja prirodnog gasa u Hrvatskoj iz domaćih polja dostigla je 391 milion kubnih metara, što odražava pad od 7% u poređenju sa istim periodom prošle godine.