Upotreba obnovljivih izvora energije – biomase, sunca, vetra, geotermalnih izvora i mini-akumulacija u ukupno proizvedenoj energiji u Srbiji učestvuje sa jedva jedan odsto. U odnosu na neke bogatije zemlje, mi daleko zaostajemo u toj proizvodnji.U njima se, naime, učešće energije iz obnovljivih izvora kreće i do 30 odsto, a taj postotak postavljen je kao dugoročni cilj energetske reforme u celoj EU.
Ova tema koja je odavno aktuelna, naći će se na dnevnom redu Međunarodne konferencije o obnovljivim izvorima energije koja će se održati u Subotici krajem nedelje, a za koju organizator Jožef Njerž, profesor subotičke Visoke tehničke škole, kaže da vlada izuzetno veliko interesovanje. U subotičkoj regiji primena energije iz sunca, vetra i termalnih izvora je takođe veoma niska, iako su se prvi pokušaji „energetske revolucije“ ovde dešavali još pre više decenija. Međutim, primena toplotnih pumpi (pomoću kojih odnos uložene električne i dobijene toplotne energije ide i do razmere 1:4) u poslednje vreme ovde je postala prilično masovna, kaže profesor Njerž.
– U velikom broju domova prihvaćena je mogućnost dobijanja energije iz geotermalnih izvora, a nešto je manji broj kuća sa solarnim grejanjem jer je ono izuzetno skupo. Energija vetra je takođe potpuno zapostavljena, a problem je, očito u nedostatku sredstava da se uloži u te nove tehnologije, zbog čega se, recimo, ne koriste ni mogućnosti dobijanja energije iz biomase, iako je upotrebom obnovljivih izvora postigla velike uštede, navodi profesor Njerž.
Izvor Elektroenergetika.info