Kompanija “Dunav Minerals” nastaviće geološka istraživanja na području Tulara u opštini Medveđa, gde su prema dosadašnjim proračunima utvrđene mineralne rezerve bakra od 800.000 tona i 78 tona zlata, rekao je Fil Foks, menadžer istraživanja.
Foks je objasnio da se istraživanja na ležištu Kiseljak kod Tulara obavljaju godinu i po dana i da je uzeto više stotina uzoraka sa dubine do 80 metara.
Ta istraživanja su, prema rečima Foksa, pokazala da postoji ležište sa 300 miliona tona rude, koja sadrži oko 0,27 odsto bakra i 0,26 grama zlata po toni rude.
“Dunav Minerals” je filijala kanadske kompanije “Dunav Resources Ltd”, koja je u toku ove godine za istraživanja na području Srbije investirala 10 miliona evra, podsetio je Dragan Dragić, projekt geolog u “Dunav Minerals”.
– Nalaženje i razvoj ekonomski opravdanog ležišta i pretvaranje u operativni rudnik je dug i skup proces. Na nalazištu Kiseljak, mi smo na početku tog procesa. Globalno, samo jedan od 1.000 istraživačkih projekata postane ekonomski opravdan rudnik – kazao je Dragić.
U firmi “Dunav Minerals” u Tularu zaposleno je 37 ljudi, koji su uglavnom sa područja Medveđe.
Oni kažu da su zadovoljni poslom i primanjima, a nadaju se da će raditi, kada se za to steknu uslovi, u pravom rudniku.
Slobodan Drašković, predsednik opštine Medveđa, očekuje da moguće otvaranje rudnika doprinese razvoju tog područja, koje je jedno od najsiromašnijih u Srbiji.
– Mi na našem području već imamo rudnik „Lece“ gde je posao dobilo između 350 i 370 radnika. Ako se otvori i ovaj rudnik, računamo da će u Tularu raditi oko 300 radnika. To znači da će se zaustaviti migracija stanovništva, vratiće se oni ljudi koji su otišli, a opština će od poreza imati dobit – izjavio je Drašković.
Ležište Kiseljak u Tularu se nalazi u jugo-zapadnom delu Leckog magmatskog kompleksa u južnoj Srbiji i drugi je najveći magmatski kompleks u Srbiji posle Timočkog kompleksa.
Na području Medveđe, nalazi se sedam rudnih polja i jedan rudnik olova i cinka u mestu Lece.
Izvor Blic