Skupština Srbije počeće razmatranje paketa ekonomskih zakona među kojima je Predlog zakona o javnim preduzećima.
Ovaj predlog zakona predviđa izbor direktora na javnom konkursu i ukidanje Upravnih odbora tih preduzeća.
Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić ranije je rekao da direktori javnih preduzeća, prema predloženom zakonu, neće moći da budu stranački funkcioneri, odnosno moraće da zamrznu funkciju u stranci ako žele da budu na čelu javnih preduzeća.
Poslanici će razmatrati i Predlog zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza kojim se rokovi plaćanja za privatni sektor ograničavaju na 60 dana, a za državu na 45 dana.
Prema rečima Dinkića, taj zakon će se primenjivati od 31. marta 2013. godine i biće uvedene zatezne kamate, prekršajne kazne i kontrola za odgovorna lica koja ne plaćaju.
Skupština je u subotu, 1. decembar, usvojila Predlog budžeta za 2013. godinu i kako je prethodno najavljeno iz vlade usvajanjem seta od desetak ekonomskih zakona i budžeta za 2013. završiće se druga faza fiskalne konsolidacije i omogućiti poboljšanje likvidnosti srpske privrede.
Parlament nastavlja sednicu danas u 11 časova.
Programski direktor organizacije “Transparentnost Srbija” Nemanja Nenadić kaže za Radio B92 da je predloženi zakon bolji od sadašnjeg, ali da je isto tako dosta daleko od nekih očekivanja javnosti koja su postojala zbog svih najava o departizaciji.
“Nema sumnje da je bolje da se sprovode nekakvi konkursi za izbor direktora JP, i da budu propisani neki uslovi nego da ne budu. Ne može se u potpunosti očekivati samo na osnovu onoga što je napisano da će Javna preduzeća potati neštvo van partijske kontrole. Ono što ostaje na volju vlade Srbije jeste pitanje koga će odabrati sa liste od tri kandidata koji najbolje prožu na tom konkursu. Može da se desi da bude odabran drugi ili treći sa liste, a ne najbolji. I to može da utiče na kandidate da se uzdrže od kandidovanja, pošto nisu uvereni da će imati političku podršku pored svoje stručnosti”, kaže Nenadić.
On navodi da postoje neka pitanja, koja nisu dodirnuta a predstavljaju problem.
” Tu mislim na pitanje izvlačenja novca iz JP kroz sponzorstva, oglašavanja i druge vidove davanja koje nisu neopgodni za vršenja funkcije JP. Ovde imamo nešto bolju kontrolu planova trošenja njihovog novca, ali neme našto što bi moglo da se nađe u ovom zakonu a to je potpuna zabrana izvačenja javnog novca na takve troškove”, dodaje Nenadić.
Izvor B92