Naučnici sa Tehnološkog instituta Masačusets tvrde da su pronašli sveti gral nauke, a reč je o veštačkom listu koji bi mogao da pretvori svaku kuću u elektranu. Uređaj veličine karte za igranje imitira proces fotosinteze, koji biljke koriste da bi sunčevu svetlost i vodu pretvorile u energiju.
Naučnici koji stoje iza ovog pronalaska kažu da bi on mogao da ponudi prihvatljivo rešenje za sve veću energetsku krizu u zemljama trećeg sveta.
– Veštački list bi mogao da postane povoljan izvor električne energije u siromašnim zemljama u razvoju – kaže rukovodilac istraživačkog tima dr Danijel Nocera.
– Imamo opravdanih razloga da verujemo da nije daleko dan kada će sela u Indiji i Africi kupovati povoljne sisteme za snabdevanje električnom energijom zasnovane na ovoj tehnologiji.
Prilikom razvoja ove nove vrste solarnih ćelija, naučnicima su kao model poslužili listovi hrasta, javora i drugih zelenih biljaka. Za izradu veštačkog lista veličine karte koristili su silicijum, elektroniku i katalizatore.
– Ubačen u svega pet litara vode, uređaj bi pod dejstvom sunčeve svetlosti mogao da proizvede dovoljno električne energije kako bi se u zemljama u razvoju zadovoljile potrebe za snabdevanjem jedne kuće tokom celog dana – kaže Nocera.
Uređaj u obliku lista funkcioniše tako što razlaže vodu na njene sastavne komponente, vodonik i kiseonik. Gasovi bi se čuvali u gorivnoj ćeliji koja ih koristi da bi proizvodila struju i koja bi bila smeštena ili na krovu kuće ili pored nje.
Prvi veštački list razvio je pre više od deset godina Džon Tarner iz Nacionalne laboratorije za obnovljivu energiju u Bolderu (Kolorado). Iako je bio veoma efikasan kada je reč o procesu fotosinteze, Tarnerov uređaj nije bio praktičan za primenu, jer je bio napravljen od retkih, skupih metala.
Nocerin tim je rešio ovaj problem. Njegov list je napravljen od lako dostupnih, jeftinih materijala, funkcioniše u jednostavnim uslovima i izuzetno je stabilan. Testiranje u laboratoriji pokazalo je da može da radi najmanje 45 sati neprekidno. Ključ Nocerinog uspeha je u novim, jeftinim katalizatorima, napravljenim od nikla i kobalta, koji su sposobni da efikasno razlažu vodu na njene dve komponente.
– Naš cilj je da pretvorimo svaku kuću u elektranu – kaže Nocera.
Za sada njegov list obavlja fotosintezu oko deset puta efikasnije nego prirodni list, ali naučnik se nada da će njegov uređaj u budućnosti biti daleko efikasniji.
Izvor ekapija.com