Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeSrpkinja kraljica nafte...

Srpkinja kraljica nafte i gasa

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Ubavka Mitić iz Toronta je vlasnik firme vredne više od dve milijarde dolara. Tri puta zaredom bila je proglašavana za poslovnu ženu godine u Kanadi

Kanadska poslovna žena Rebeka Medonald poznata je u Severnoj Americi, kako to piše u poslovnom almanahu, kao vlasnik kompanije za prodaju gasa “Energy Savings Income Fund”“, koja danas snabdeva energijom 1,7 miliona potrošača širom Kanade i Amerike. Zapošljava 1.300 ljudi. To je najveća firma u Severnoj Americi, koja planira da se razvije u kompaniju vrednu 5 milijardi dolara. Javnosti je malo poznato da je Rebeka Mekdonald iz Toronta zapravo Ubavka Mitić iz Beograda.

Kada je pre tri i po decenije Ubavka Mitić kao student medicine u svojoj 22 godini života krenula u Kanadu, nije izgledalo da će se posvetiti biznisu i posebno ne proizvodnji energije. Ubavka je rođena u Sarajevu, gde je neko vreme živela njena porodica. Četiri godine su živeli u Kostolcu gde njen tata bio direktor termoelektrane.

– Mama je radila u banci, a posle našeg rođenja bila je domaćica. Tata je dosta radio u inostranstvu. Bili smo srednja klasa ali šta to znači. Živeli smo u pedeset kvadratnih metara, jedno vreme na Karaburmi, a onda u Ulici Kneza Danila. Sećam se Beograda šezdesetih godina. Kada sam bila jako mala, mislila sam da ću biti koncertni pijanista. Išla sam u muzičku školu, od četvrte godine sam svirala klavir. A već kao malo starija htela sam da budem novinar, to je bila moja velika želja. Moja mama to nije dozvolila – seća se Rebeka Mekdonald.

Iz svog omiljenog grada ona je jednog dana 1974. godine jednostavno nestala i udala se za Pirsona Mekdonalda i sa njim krajem osamdesetih osnovala firmu za trgovinu gasom.

– Moj suprug Pirson je tada imao biznis sa filterima za vodu. Naučio me je da je najvažniju stvar u biznisu – prodaja. Govorio mi je: “Možete da imate najlepše i najbolje čaše na svetu, ali ako ih ne prodate, niko nikada za te čaše čuti neće!”

Poslovni uspeh mlade gospođe Mekdonald započeo je 1984. godine kada je potpisan ugovor između federalne vlade i zapadne Kanade da će se deregulisati energija. Dogovorila se sa suprugom da uđu u taj posao, iako je on bio skeptičan, pa joj je dao samo jednu telefonsku liniju. Nije imala ni svoju kancelariju, samo jedan radni sto i telefonski aparat.

– Krenula sam da zakazujem sastanke sa potencijalnim potrošačima i da im nudim servis, da ih ja snabdevam energijom umesto distribucionih kompanija. Kada sam otišla u zapadnu Kanadu na pregovore za gas u Petrolej klub – oni su me izbacili, jer ženama nije bio dozvoljen pristup u tom klubu. Činjenica da sam dobila prvog potrošača sa kojim sam potpisala ugovor održala me je u ovom poslu. To je bila moja motivacija da istrajem. Ja sam bila jedina žena koja je uopšte pomišljala da se bavi ovim biznisom.

Onda se u biznis sa energijom uključio i njen suprug, koji je nenadano preminuo 1992. godine poginuo. Tada je gospođa Rebeka odlučila da se više nikada neće udavati. Posvetila se deci i biznisu.

Preselila se u Veliku Britaniju, tamo pokrenula manje poslove, a onda se 1997. vratila u Kanadu. Tada osniva “Enerdži Sejvings Inkom Fand” i zapošljava radnike koji od vrata do vrata prodaju struju i gas. Posao je tako dobro krenuo da je od dva miliona dolara zarade 1998. dogurala do 540 miliona 2003. godine, da bi danas na berzi njena firma vredela dve milijarde kanadskih dolara.

Firma “Energy Savings Income Fund” ima direkciju u Misisagi kod Toronta, u kojoj radi 600 ljudi. Kancelarija gospođe Rebeke Mekdonald je, međutim, smeštena u centru Toronta. Kompanija ima 700 prodavaca koji rade na terenu, jer firma pokriva celu Kanadu i za sada, tri države u Americi: Indijanu, Ilinois i Njujork. Plan je da 2009. godine otvori biznis u Teksasu, Nju Džersiju, Virdžiniji i Merilendu.

Orden Nemanjića

Kao veliki petriota Rebeka Mekdonald je finansirala izgradnju crkve u Torontu, ali i putovanja naših vernika u manastir pod Ostrogom. Pomaže sve srpske organizacije i manifestacije, ali i stipendira mlade i pametne Srbe u Kanadi. Za svoj patriotizam nagrađena je ordenom Nemanje, koje joj je dodelilo Ministarstvo za dijasporu.

Ceo dan – radi

Ubavka radi čitav dan, ali se trudi da se vrati kući oko 23 časa. Kuću i vrt u elitnom delu Toronta kupila je za 15 miliona dolara. I često je koristi da u njoj ugosti naše ljude. Ima kuće i u Montrealu, Dominikanskoj republici, Italiji… U Srbiji njena mama ima jednu malu kuću u Aranđelovcu, iako živi kod nje u Kanadi. Gospođa Mekdonald obožava Andrea Bočelija, Zdravka Čolića i “Bitlse”. Filmove “Miris žene” sa Al Paćinom ili “Lovac na jelene”, “Lorens od Arabije”, koje gleda kod kuće.

Deca

Rebeka ima sina Danijela i ćerku Aleksandru. Sin je arhitekta, a ćerka radi sa hendikepiranom decom. Ona govori srpski, a on žustro navija za “naše”.

Izvor novosti.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene TTF gasa opale usled povećane ponude LNG-a i američkih sankcija ruskom LNG-u

Fjučersi TTF gasa za februar 2025. godinu na ICE tržištu pali su u drugoj nedelji januara 2025. u poređenju sa prethodnom nedeljom, iako su ostali iznad €45/MWh tokom cele nedelje. U četvrtak, 9. januara, fjučersi TTF gasa dostigli su...

Region: Cene električne energije na tržištu JIE opale usled smanjene potražnje i nižih cena gasa

U 2. nedelji 2025. godine, cene električne energije na tržištu jugoistočne Evrope (JIE) opale su usled smanjene potražnje za električnom energijom i nižih cena gasa. Svi tržišta JIE zabeležila su pad cena električne energije, osim Turske. Srbija i Italija...

Slovenija: NE Krško premašila ciljeve proizvodnje električne energije u decembru 2024. godine

U decembru 2024. godine, nuklearna elektrana Krško, zajednički vlasništvo Slovenije i Hrvatske, proizvela je 521.917 MWh neto električne energije, čime je premašila planiranu proizvodnju od 513.000 MWh za 1,74%. Za poređenje, proizvodnja elektrane u decembru 2023. godine iznosila je 518.576...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!