Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Volja Ministarstva energetike...

Srbija:Volja Ministarstva energetike ili izostanak dogovora u EPS-u?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Odgovor na pitanje zbog čega još uvek nije doneta odluka o formiranju jednog preduzeća za distribuciju struje umesto pet, koliko ih ima sada, zavisi od toga koja ga strana daje, Elektroprivreda Srbije ili Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine.

Naime, poslovodstvo EPS-a tvrdi da je sačinilo predlog o objedinjavanju pet distribucija, ali i da su ga povukli iz dnevnog reda sednice Upravnog odbora na zahtev Ministarstva energetike. U Ministarstvu takvu tvrdnju negiraju i ističu da je razlog taj što konačan dogovor o tom pitanju nije postignut unutar EPS-a.

Podsetimo, od 1. januara 2014. preduzeća koja struju dobijaju na srednjem naponu, snabdevača će morati da traže na tržištu. Ono što ih brine jeste da li će zbog različitih visina mrežarina, u slučaju da se jedinstveno preduzeće za distribuciju ne formira ili ne nađe neko drugo rešenje, cene struje od tog datuma biti nejednake, pa će firme u siromašnijim regionima plaćati veće račune od onih u razvijenijim, gde su mrežarine niže.

Hronološki, prvo se oglasio EPS saopštivši da je na inicijativu Ministarstva energetike Aleksandar Obradović, v.d. direktora tog preduzeća, sa sednice UO povukao predlog za osnivanje novog zavisnog preduzeća, operatora distributivnog sistema, što bi omogućilo uvođenje jedinstvene cene za troškove distribucije struje na celoj teritoriji Srbije.

– Osnivanje novog zavisnog društva je jedini način koji je u nadležnosti EPS-a, da svi kupci imaju iste uslove za pristup distributivnoj mreži i da se spreči neravnomerna raspodela troškova između pojedinih regiona Srbije. Obradović je i ranije u nekoliko navrata pokušavao da tu odluku uvrsti u dnevni red sednice UO EPS, ali je svaki put predlog odbijen. Epilog je da će sadašnjih pet privrednih društava za distribuciju struje nastaviti da obavlja funkciju pet operatora distributivnog sistema. Svaka sadašnja distribucija zbog velikih razlika u troškovima ima različitu visinu mrežarine. U slučaju da se ne nađe neko drugo rešenje, preduzeća koja troše istu količinu električne energije bi od 1. januara 2014. dobijala račune po različitim cenama, u zavisnosti od toga u kom delu zemlje rade – naglašavaju u EPS-u.

U Ministarstvu energetike pak negiraju da su oni tražili od Obradovića da povuče svoj predlog.

– Mi ne određujemo tačke dnevnog reda na sednicama UO EPS-a, niti je bilo ko iz našeg ministarstva zatražio od direktora EPS-a ili od članova UO da se bilo koja stavka povuče. Prema informacijama koje smo dobili od EPS-a, unutar tog javnog preduzeća još se vode konsultacije u vezi s budućim funkcionisanjem operatora distributivnog sistema. Očekuje se da će nakon postizanja dogovora sa svim privrednim društvima za distribuciju, ta tačka biti stavljena na dnevni red. Po svemu sudeći, v.d. generalnog direktora EPS-a je zatražio od UO da se izjasni o tom pitanju pre nego što je postignuta saglasnost unutar samog preduzeća, što je dovelo do povlačenja te tačke – naglašavaju u Ministarstvu energetike.

Oni podsećaju da određivanjem modela po kojem će biti urađeno upravljanje distributivnim sistemom nije moguće pre usvajanja odgovarajućih izmena u Zakonu o energetici. Uz koordinaciju unutar sistema EPS-a i fleksibilan pristup pri nuđenju jedinstvene cene za snabdevanje kupcima koji izlaze na tržište, moguće je da se različita cena pristupa mreži ne odrazi na cenu električne energije koju će oni plaćati, tvrde u Ministarstvu energetike.

– Pokušaj poslovodstva EPS-a da prebaci odgovornost na druge aktere jer ne može da postigne dogovor „unutar kuće“ je štetan jer stvara utisak u javnosti da ne postoji sinhronizacija u upravljanju državom i javnim preduzećima, čime se negiraju dosadašnji rezultati koje je Vlada postigla u reformisanju javnih preduzeća u energetskom sektoru – kažu u Ministarstvu energetike.

U EPS-u pak ostaju pri svojoj tvrdnji da je na sednici Upravnog odbora, održanoj 20. novembra, predstavnik Ministarstva energetike koji prisustvuje sednicama tog tela, pre usvajanja dnevnog reda zamolio da se sačekaju dodatne konsultacije u koordinaciji sa Ministarstvom energetike.

– Ovlašćeni predstavnik Ministarstva energetike je dodao i da je potrebna posebna sednica Upravnog odbora koja bi se pozabavila temom organizacije i funkcionisanja operatora distributivnog sistema – ističu u EPS-u.

Izvor Danas

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene prirodnog gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i rizika oko Hormuškog moreuza

U 24. nedelji 2025. godine, cene prirodnog gasa u Evropi su porasle usled rastućih geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku. Eskalacija je počela nakon što je Izrael izveo seriju udara na Iran, što je izazvalo strahovanja od šireg sukoba u...

Region: JIE beleži mešovite trendove cena električne energije uz rast potražnje i skok obnovljive energije u 24. nedelji 2025.

U 24. nedelji 2025. godine, cene električne energije pale su u svim zemljama Jugoistočne Evrope (JIE), osim u Italiji i Turskoj. Uprkos napetostima na Bliskom istoku i rastućim cenama gasa, evropske cene električne energije su uglavnom opale u poslednje...

Slovenija: Distributeri će do 2026. uložiti preko 150 miliona evra u modernizaciju pametnih mreža

Pet vodećih slovenačkih kompanija za distribuciju električne energije — Elektro Primorska, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska, Elektro Celje i Elektro Maribor — planiraju da do marta 2026. godine ulože više od 150 miliona evra u modernizaciju nacionalne elektrodistributivne mreže i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!