Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Upozorenje struja skuplja...

Srbija:Upozorenje struja skuplja zbog poplava

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Problemi sa isušivanjem kopova uglja mogu da uslove uvoz struje. To bi moglo da otvori pitanje održivosti sadašnjih cena. Činimo sve da do poskupljenja ipak ne dođe – kaže za “Blic” Aleksandar Antić.

U RB “Kolubara” se proizvodi 45.000 tona uglja dnevno, što je polovina redovne proizvodnje.

Obrenovački TENT može da računa na koliko-toliko normalan rad u letnjim uslovima. Hitno se isušuje kop Veliki Crljeni, ali taj posao trajaće mesecima.

– Činimo sve da osposobimo kop Veliki Crljani koji bi mogao da nam da 25.000 tona dnevno i tamnavski kop koji bi nas stabilizovao. Prioritet nam je da nađemo najbolje rešenje za izvlačenje vode iz kopova – kaže ministar energetike Antić. Ipak, niko se ne usuđuje da prognozira kada bi tamnavski kop mogao da bude u funkciji, jer u njemu trenutno leži skoro 200 miliona kubika vode.

Prema rečima Antića, u zavisnosti od nivoa proizvodnje uglja, u EPS-u postoje različiti scenariji o količinama struje koje nedostaju u zimskom periodu.

– Nema dileme da bi uvoz struje loše uticao na finansijske bilanse EPS-a koji su i pre poplava bili veoma loši. Ono na čemu insistiram je da se hitno urade mere finansijskog oporavka Elektroprivrede Srbije, koje podrazumevaju ubrzano restrukturiranje i drastične mere štednje.

Kada su cene u pitanju, pretpostavljam da bi vanredni uvoz struje, koja je skuplja od domaće, otvorio pitanje održivosti postojećih cena i tarifnog sistema, ali smo potpuno posvećeni da do takvog scenarija ne dođe – objašnjava ministar energetike Aleksandar Antić, koji se juče sastao sa čelnicima EPS-a, RB “Kolubara”, Sektora za vanredne situacije…

V.d. direktora EPS-a Aleksandar Obradović i direktor RB “Kolubara” Milorad Grčić naveli su da se sada sa kopa Veliki Crljeni izvlači voda od 3,6 kubnih metara u sekundi, s tendencijom da se ti kapaciteti narednih dana povećaju, uključivanjem dodatnih pumpi.

Predstavnici “Srbijavoda”, “Beogradvoda” i Instituta “Jaroslav Černi” dali su analizu stanja o nasipima na reci Kolubari i definisali procenu bezbednosti procesa izvlačenja vode.

I u EPS-u priznaju da stabilizacija proizvodnje struje zavisi od stabilizacije proizvodnje uglja u “Kolubari”.

– Nivo proizvodnje uglja diktiraće nivo nabavke nedostajuće električne energije – kažu za “Blic” u EPS-u. Na pitanje može li ovo da utiče na poskupljenje struje za krajnje korisnike, u EPS-u kažu da o tome sud daje Agencija za energetiku.

EPS je od 15. maja do početka juna van tržišta Srbije obezbedio 161,27 miliona kilovata koji nedostaju za 6,5 miliona evra.

Uglavnom su u pitanju nabavke struje od država u regionu kojima će EPS, kada bude imao višak, ustupiti pozajmljenu energiju.

TENT traži  alternativu „Kolubari“

– Termoelektrana “Nikola Tesla” pokušava da nađe put ka obezbeđivanju dovoljnih količina uglja kako bi nastavila redovnu proizvodnju, jer smo svesni da je svaki megavat struje proizveden u Srbiji značajno jeftiniji od uvoznog – kaže za “Blic” generalni direktor TENT-a Dimitrije Ponoćko.

Juče je, dodaje on, krenula jedna količina jamskog uglja iz Ibarskih rudnika železnicom.

– Problem je što je železnica u takvom stanju da je prevoz uglja na nama bitnim relacijama rizičan, jer je pruga u lošem stanju. Sve to zahteva dodatna ulaganja i vreme – zaključuje Ponoćko.

Juče je predsednik Sindikata TENT-a Bogdan Vukotić rekao da se treba preorijentisati na dovoz uglja železnicom, kao i da se prevoz obavlja kamionima, što je mnogo skuplje i “na čemu je neko želeo da zaradi”.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!