Najavljena seoba Bloka “Servisi” novosadske Rafinerije nafte, biće prvi put posle 40 godina da NIS vraća neki svoj pogon iz Novog Sada u Zrenjanin.
“Za mene je posebno značajno to što se, evo, prvi put posle 40 godine dešava da NIS seli neki svoj pogon iz Novog Sada u Zrenjanin”, izjavio je gradonačelnik tog najvećeg grada u Banatu, Ivan Bošnjak.
Govoreći o značaj dolaska tog pogona u Banat, Bošnjak je podsetio i na to da je Zrenjanin nekada bio “prestonica” srpske naftne industrije, pošto je “Naftagas”, tamo i osnovan 1949. godine, odlukom tadašnje Vlade FNRJ.
Sedamdesetih godina prošlog veka, međutim, došlo je do preseljenja pogona nafte i gasa, građevinskih radova, održavanja i drugih organizacionih celina, kao i kadrova, iz Zrenjanina u Novi Sad.
Na značaj Zrenjanina za naftnu industriju podsetio je i zamenik generalnog direktora NIS-a Dmitrij Fomenko, protekle sedmice, prilikom otvaranja informatičkog kabineta na Tehničkom fakultetu “Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu, gde se školuju studenti za potrebe naftne industrije.
Postepenom povratku naftaša u matični Banat, gde se nalaze i najveća domaća nalazišta nafte i gasa, doprineće i osavremenjivanje Rafinerije gasa u Elemiru, nedaleko od Zrenjanina, gde je u toku investicija, vredna oko četiri miliona evra, u pogon za prečišćavanje zemnog gasa.
Takvo ulaganje u tehnologiju će doprineti podizanju kvaliteta domaćeg gasa i njegovom ujednačavanju sa kaloričnom vrednošću i cenom uvoznog, čime će biti ispunjeni višegodišnji zahtevi banatskih privrednika i drugih potrošaca.
Pored toga, u Srednjoj tehničkoj školi u Zrenjaninu već su podeljene diplome prvoj grupi zavarivača i melalostrugara, školovanih za potrebe NIS-a, a u pripremi je i studijski program na Viskoj školi tehničkih nauka.
O potrebi školovanja naftaša ukazuje i skladište gasa “Banatski Dvor”, severno od Zrenjanina, tim pre što je najavljena izgradnja još jednog velikog skladišta zemnog gasa na tom području, kod Srpskog Itebeja.
Blok “Servisi” NIS-a obavlja usluge u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, kao što su geofizička ispitivanja, izrada, opremanje i remont bušotina na naftu, gas i vodu, merenja na bušotinama, održavanje i remont objekata i opreme, izgradnja cevovoda, pripremne građevinske radove za bušenje i remont bušotina i slično.
Zahvaljujući savremenoj opremi i iskusnim kadrovima, Blok “Servisi” je izvodio radove u mnogim zemljama – u Egiptu, Turkmenistanu, Azerbejdžanu, a u toku su pripreme i za rad u Mađarskoj i Bosni i Hercegovini.
Izvor Tanjug