Srbija će morati da uvozi znatno veću količinu energenata za dnevne potrebe ukoliko se ne okrene alternativnim izvorima, izjavila je danas potpredsednica vlade Verica Kalanović, otvarajući u Kragujevcu prvi investicioni skup u Srbiji o obnovljivoj energiji i energetskoj efikasnosti.
“Neobnovljivi izvori u Srbiji su više nego skromni, a reč je o uglju, nafti i zemnom gasu, i ako se ne okrenemo drugim izvorima energije kao zemlja ćemo doći u situaciju da ćemo morati da kupujemo daleko veću količinu energije za svakodnevno potrebe nego što je to danas”, rekla je Klanovićeva.
Naglašavajući da Srbija ima značajne potencijale kada je reč o obnovljivim izvorima energije, a radi se o vetru, solarnoj energiji, geotermalnim izvorima, biomasi, hidropotencijalima, Kalanovićeva je rekla da je Srbija na značajno višem mestu kada je reč o obnovljivim izvorima energije u odnosu na neobnovljive.
Podsetivši da je Vlada Srbije 2011. proglasila godinom energetske efikasnosti, i da Vlada subvencioniše kilovat čas stvoren iz obnovljivog izvora energije, Kalanovićeva je poručila da će realizacija projekata bila efikasnija i jeftinija ukoliko je dobro urađena i tehnička priprema.
“Raduje me da veliki broj opština i gradova u Srbiji u ovom trenutku ima gotove projekte koji su vezani kako za energetsku efikasnost tako i za korišćenje obnovljivih izvora i zbog toga moja podrška je da istraju na tome da ono što smo dobili od prirode koristimo na racionalan i što je moguće štedljiviji način”, rekla je potpredsednica vlade Srbije.
Investiconi skup o obnovljivoj energiji i energetskoj efikasnosti okupio je predstavnike 23 opština u Srbiji koje imaju pripremljenu dokumentaciju za 43 projekta, kao i predstavnike nemačke razvojne banke “KfW”, Banke Inteza i “Folks banke” koji će u razgovorima sa nosiocima projekata predstaviti uslove za kreditiranje i finansiranje.
“Ukupna vrednost svih projekata je više od 150 miliona, a pojedinačno vrede od 70.000 do 90 miliona evra”, rekla je predsednica Upravnog odbora Centralno-evropskog foruma za razvoj (CEDEF) Jovanka Arsić-Karišić.
Prema njenim rečima, projekti su vrlo različiti, ima ih iz svih oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora, kao što su minihidroelektrane, rasveta, geoetermalni izvori, i njihova sudbina direktno zavisi od dogovora investitora i opština koje su pripremile te projekte.
“Naš cilj je bio da na jednom mestu okupimo predstavnike lokalnih samouprava koji imaju projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti i investitore i banke koji su spremni da ih prate”, rekla je Karišićeva.
Jednovnevni Investicioni skup o obnovljivim izvorima energije i energetske efikasnosti organizovao je CEDEF u saradnji sa srpskom agencijom SIPEPA i gradskom upravom Kragujevca.
Izvor tanjug.rs