Rumunske kompanije za snabdevanje električnom energijom izveštavaju da im država duguje oko 1 milijardu evra u kompenzacijama zbog mehanizma regulacije cena. Ova finansijska obaveza značajno utiče na njihovu sposobnost da nabavljaju električnu energiju putem srednjoročnih ugovora, primoravajući ih da se oslanjaju na nestabilna i skupa tržišta.
Federacija asocijacija kompanija za energetiku (ACUE) naglašava da proizvođači električne energije u velikoj meri izbegavaju prodaju električne energije po srednjoročnim ugovorima. Ove poteškoće sprečavaju uspostavljanje stabilnog tržišta koje je neophodno za prelazak sa sistema ograničenja cena koji ističe 1. aprila 2025. godine. ACUE ističe da bez funkcionalnog tržišta, postoji malo vidljivosti ili predvidivosti u vezi sa budućim cenama električne energije.
Da bi se rešili ovi problemi, ACUE se zalaže za pravovremeno plaćanje dobavljačima električne energije i predlaže uvođenje mehanizma “puštanja električne energije”. Ovaj pristup bi podsećao na prethodni sistem korišćen za prirodni gas, koji bi zahtevao od proizvođača da ponude pakete električne energije na srednjoročnom tržištu.
Trenutno, ACUE primećuje nedostatak dostupnih ugovora od proizvođača za isporuku u 2025. godini, što izaziva zabrinutost u vezi sa posledicama po cene za potrošače u narednoj godini.