Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Nafta oslabila dok OPEK razmatra povećanje proizvodnje

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

Sirova nafta je juče na berzi u Njujorku pojeftinila na ispod 105 dolara za barel nakon što je objavljena vest da članice Organizacije zemalja izvoznica nafte razmatraju mogućnost povećanja proizvodnje kako bi stabilizovale tržišta uzdrmana nasilnim konfliktom u Libiji.

Cena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u aprilu je na NJujorškoj robnoj berzi pala za 75 centi na 104,69 dolara za barel, nakon što je sinoć u jednom trenutku dostignut najviši nivo još od 26. septembra 2008. od blizu 107 dolara za barel, prenela je agencija AP.

U isto vreme je evropska “brent” nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila za 79 centi na 114,25 dolara za barel.

Juče je u jednom trenutku cena “tečnog zlata” na berzi u Njujorku pala na samo 103,33 dolara za barel, nakon što je kuvajtski ministar energetike Šeik Ahmed al-Abdulah al-Sabah izjavio da se u OPEK-u, koji u ukupnoj svetskoj proizvodnji nafte učestvuje sa više od jedne trećine, razmatraju mogućnosti daljeg postupanja.

“Sprovodimo konsultacije, ali još nismo odlučili kakve ćemo korake preduzeti”, rekao je al-Sabah, ne navodeći detalje.
Sledeći zvanični sastanak OPEK-a, koji prema podacima konsultantske firme “Plats” proizvodi blizu 30 miliona barela nafte na dan, održava se tek 8. juna. Taj kartel je više puta istakao da je nagli rast cene nafte prvenstveno posledica spekulativnog trgovanja, a ne stvarnog manjka u snabdevanju.

Medijski izveštaji o tome da libijski lider Moamer Gadafi razmatra silazak s vlasti su takođe možda doprineli pojeftinjenju nafte, smatraju analitičari. Ipak, cena te sirovine je i dalje blizu najvišem nivou od 2008. godine, budući da su nastavljeni sukobi između Gadafijevih pristalica i protivnika.

Sukobi u Libiji, koja poseduje najveće rezerve nafte u Africi, traju već četiri nedelje. Zvaničnici ističu da je eksploatacija nalazišta nastavljena, ali stručnjaci navode da je dnevni izvoz smanjen sa uobičajenog nivoa od 1,5 miliona barela na dan i da bi moglo da prođe još neko vreme do oporavka.

Statistička služba američkog Ministarstva energetike (EIA) procenjuje da OPEK može da poveća proizvodnju nafte za 4,7 miliona barela na dan, ali bi produžena obustava libijskog izvoza smanjila te kapacitete za 32 odsto na oko 3,2 odsto miliona barela na dan.

Trgovci iščekuju da danas budu objavljeni nedeljni izveštaji Američkog instituta za naftu odnosno službe EIA o zalihama energenata u SAD prošle sedmice, za koje procenjuju da će pokazati rast zaliha sirove nafte od 2,3 miliona barela i pad zaliha benzina od 2,1 milion barela.

Izvor Tanjug.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Fluktuacije cena u martu na evropskim tržištima električne energije: povećanja praćena padovima

U drugoj nedelji marta, prosečne cene električne energije u glavnim evropskim tržištima porasle su u poređenju sa prethodnom nedeljom, osim na tržištu IPEX u Italiji, gde je zabeležen pad od 4,7%. Tržište N2EX u Ujedinjenom Kraljevstvu imalo je najmanji...

Tržišni trendovi potrošnje električne energije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje 10. marta, potrošnja električne energije u glavnim evropskim tržištima pokazala je rast, preokrenuvši opadanje zabeleženo prethodne nedelje. Najveći rast zabeležen je na tržištima Holandije, Britanije i Francuske, gde je potrošnja porasla za 9,3%, 8,5% i 6,8%, redom....

Trendovi proizvodnje solarne i vetroenergije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje od 10. marta, proizvodnja solarne fotonaponske energije opala je u nekoliko glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom, iako je na Iberskom poluostrvu zabeležen porast. U Španiji i Portugalu proizvodnja solarne energije povećana je za 45%...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!