Snažne cene električne energije u centralnoj i zapadnoj Evropi, izazvane niskom proizvodnjom vetra i rastom potražnje, snažno će uticati na spot cene u jugoističnoj Evropi sledeće nedelje, gurajući ih ka 250 evra po MWh, prema podacima Energy Quantified-a.
Nemačka proizvodnja vetra trebala bi iznositi oko 13,6 GW u proseku sledeće nedelje, za 6,7 GW ispod normalnog nivoa, dok će temperature pasti na -2 C, što je za 4,5 C ispod proseka. To bi trebalo pogurati nemačke spot cene na 254,6 evra po MWh u proseku, u odnosu na 184,5 evra po MWh koliko je bilo prognozirano za ovu nedelju.
Eylert Ellefsen, stariji analitičar i ekspret za hidrologiju pri EQ-u, rekao je da će ovo imati snažan uticaj na spot tržišta u jugoistočnoj Evropi. Slovenija može očekivati najviše cene od oko 254 evra po MWh a sledi Mađarska, sa prosečnim cenama od 249,8 evra po MWh. Cene u Rumuniji i Bugarskoj trebale bi biti ispod 229 evra po MWh.
Ellefsen vidi oporavak proizvodnje hidroenergije kao razlog zbog kojeg su cene u JIE ispod onih u CZE. „Videli smo snažne padavine posle dugog perioda suše. Očekuje se da će rečni protoci i proizvodnja hidroenergije porasti za blizu 50% u odnosu na ranije nivoe“, rekao je Ellefsen.
Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji i Srbiji trebala bi dostići 3,2 GW, što je za 0,2 GW iznad uobičajenog nivoa. Proizvodnja vetra bi takođe trebala biti veća od normalne u JIE sledeće nedelje, dostižući 1,18 GW u Rumuniji, rekao je Elefsen.
Region može očekivati blagi pad temperatura, iako neće biti hladno kao u CZE. U Rumuniji, one će pasti sledeće nedelje za 2,4 C, na 0,4 C. Očekuje se da će se potrošnja električne energije u Rumuniji i Srbiji povećati za 0,8 GW sledeće nedelje.
Više cene gasa i ugljenika
Veća proizvodnja vetra u JIE i CZE doprineće nižim spot cenama u ovoj u odnosu na prethodnu nedelju.
EQ očekuje da će regionalne spot cene iznositi u proseku od 207,6 evra po MWh u Bugarskoj do 238,6 evra po MWh u Sloveniji ove nedelje, u odnosu na 236,1 evro po MWh i 245 evra po MWh koliko je bilo prognozirano za ove zemlje prošle nedelje.
Ipak, cene su i dalje visoke zbog povećanja cena gasa i ugljenika za 5-10% od prošle nedelje. Januarski ugovor za gas na TTF-u dostigao je 101 evro po MWh u utorak, dok se decembarski 21 EUA popeo na novi rekord od 75,76 evra po toni u ponedeljak.
To je rezultiralo povećanjem spot cena u JIE za oko 10%, ili 20 evra po MWh od prošle nedelje, dodao je Ellefsen.
Dan unapred cena za bazno opterećenje za isporuku 1. decembra bila je najviša u Mađarskoj – 244,34 evra po MWh. Sledi Slovenija sa 243,94 evra po MWh. Spot cene su iznosile 219,06 evra po MWh u Srbiji i i 198,94 evra po MWh na rumunskoj berzi OPCOM i bugarskoj berzi IBEX.
Izvor: energetika.net