Ministar finansija Siniša Mali naglasio je značajan ekonomski potencijal projekta “Jadar” u nedavnom intervjuu za NIN, ističući da projekat ne bi trebalo da bude zasenjen političkim sporovima.
„Profitabilnost projekta ‘Jadar’ je neosporna, a Srbija može imati koristi od svojih bogatih mineralnih resursa. Međutim, prvo moramo da se pozabavimo politikom koja okružuje ovo pitanje. Postalo je bojište za političke manevre, a ne jednostavna diskusija o ekonomskim koristima“, izjavio je Mali.
Naglasio je da mu je primarni fokus dobrobit Srbije i njenih građana, tvrdeći da su novi izvori rasta ključni za poboljšanje životnog standarda. Sa čistog ekonomskog stanovišta, Mali je otkrio da će investicija za projekat premašiti 2,5 milijardi evra, što ga čini jednim od najvećih industrijskih greenfield ulaganja u istoriji Srbije.
Tokom faze izgradnje projekta, očekuje se da će biti stvoreno oko 3.500 radnih mesta, od kojih će 1.300 biti trajnih pozicija u rudarstvu i preradi tokom narednih decenija. Mali je napomenuo mogućnost privlačenja dodatnih ulaganja u sektore kao što su proizvodnja katoda i baterija za električna vozila, što bi moglo generisati više od 20.000 visoko kvalifikovanih radnih mesta i doprineti procenjenih 11-12 milijardi evra BDP-u—više od 16% nacionalnog ukupnog.
Obećao je da vlada prioritetno gleda na javno zdravlje i zaštitu životne sredine, obavezujući se na stroge bezbednosne protokole tokom realizacije projekta.
Ministar je izložio planove za sveobuhvatni lanac vrednosti, sa ciljem da se lokalno proizvode litijumske komponente umesto da se oslanja na međunarodne izvore. Projekat “Jadar” mogao bi da eksploatiše 58.000 tona litijuma godišnje, generišući preko 180 miliona evra godišnje u porezima i rudarskim rentama za državu. Opština Loznica mogla bi da vidi povećanje prihoda od 25 miliona evra, što bi u suštini udvostručilo njen budžet.
Mali je prognozirao da bi proizvodnja litijuma u Srbiji mogla zadovoljiti 10% globalne potražnje, s potencijalom da pokrije polovinu evropskih potreba do 2027. godine, što bi odgovaralo proizvodnji baterija za milion vozila godišnje.
Za dodatne uvide o projektu “Jadar”, NIN je prikupio perspektive od ministarke Dubravke Đedović, dekana Fakulteta rudarstva i geologije Aleksandra Cvjetića, ekonomista Milana Kovačevića i Ljubodraga Savića, kao i biznismena Zorana Drakulića.