Cene prirodnog gasa u Evropi pokazuju povećanu volatilnost na TTF berzi, što je posledica briga o snabdevanju usled eskalacije tenzija na Bliskom Istoku, koje su donekle izbalansirane rastućim uvozom LNG-a dok se bliži zima.
Dana 16. oktobra, holandski TTF fjučersi, koji služe kao referentna tačka za trgovinu gasom u Evropi, pali su za 1% na €39,55/MWh, nakon pada od 1,4% dan ranije. Kako se Evropa priprema za zimu, uvoz LNG-a je nedavno porastao, dostigavši najviše nivoe od aprila na terminalima u severozapadnoj Evropi.
Nedavni porast cena gasa pripisuje se obnovljenim brigama o snabdevanju nakon iranskog raketnog napada na Izrael početkom oktobra. Ova situacija dovela je do preusmeravanja nekih LNG pošiljki iz Azije ka Evropi. Iako ovaj priliv može ublažiti trenutne pritiske na snabdevanje, povećana konkurencija može dovesti do rasta cena LNG-a i u Evropi i u Aziji.
Trenutni podaci Gas Infrastructure Europe pokazuju da su evropski skladišni kapaciteti puni 95%. Ipak, ova skladištena količina gasa možda neće biti dovoljna da zadovolji zimske potrebe, a nivoi su nešto niži u poređenju sa prošlom godinom, pretežno zbog smanjenih pošiljki. Dok recentno povećanje pošiljki može olakšati brige o snabdevanju, cene će verovatno rasti s obzirom na rastuću sezonsku potražnju i pojačanu konkurenciju za LNG snabdevanje između Evrope i Azije.
Iako blago vreme u oktobru smanjuje trenutnu potražnju, prognoze ukazuju na hladan početak novembra za severozapadnu Evropu, što signalizira da se trka za obezbeđivanje sigurnih gasnih zaliha uskoro intenzivira. Dodatno komplikujući situaciju, ugovor o tranzitu gasa iz Rusije ka Evropi preko Ukrajine ističe 31. decembra 2024, što bi moglo rezultirati gubitkom od približno 300 miliona kubnih metara dnevno, u poređenju sa vrhunskim nivoima od 2 milijarde kubnih metara dnevno.