Izveštaj Evropske energetske zajednice, u kojem se govori o napretku i budućim izazovima, poziva na radikalne promene stajališta kako bi se reformiralo tržište u nekim zemljama Evropske energetske zajednice – Hrvatskoj, Albaniji, BiH, Kosovu, Makedoniji, Moldaviji, Crnoj Gori, Srbiji i Ukrajini.
Kako se navodi u izvještaju, reforme su potrebne kako bi se omogućilo slobodno tržišno natjecanje te privukla ulaganja u stare električne mreže i plinovode. “Energetska zajednica suočava se s velikim investicijskim izazovima. U nadolazećim godinama mnoge postojeće elektrane zahtevaće zamenu ili obnovu, a električne mreže i plinska infrastruktura traže modernizaciju i daljnji razvoj”, stoji u izveštaju.
Potrebne su snažne energetske regulatorne vlasti, s dovoljno vlasti, resursa i nezavisnosti, kako bi se osiguralo da nema diskriminacije, da postoji dobra tržišna utakmica i korisno delovanje energetskog tržišta. Moraju se potpuno provesti standardi energetske učinkovitosti i zaštite okoline te početi iskorištavati neiskorišteni potencijali obnovljive energije, dodaje se u izvještaju.
Energetska zajednica je organizacija čiji je cilj stvaranje integriranog energetskog tržišta u regijama koje pokriva. Osim zemalja EU-a, zemlje koje sudjeluju u zajednici su Hrvatska, Albanija, BiH, Kosovo, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Ukrajina. Gruzija, Norveška i Turska imaju status promatrača, prenosi Hina.
Izvor Energetika.ba