Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeBajatović: "Južni tok"...

Bajatović: “Južni tok” nije doveden u pitanje

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

Gasovod “Južni tok” nije ugrožen, jer njegova izgradnja predstavlja potrebu i Rusije i Evrope u geostrateškom, političkom i ekonomskom smislu, izjavio je generalni direktor “Srbijagasa” Dušana Bajatović.
Pojedini ruski medija pišu da bi Rusija mogla da odustane od izgradnje “Južnog toka”, kao i da se razmatraju alternativni načini snabdevanja Evrope gasom, a Bajatović sa sigurnošću ocenjuje da je to deo taktičke igre i pregovaračkog procesa.

U tom procesu svaka strana teži da obezbedi što više privilegija i što bolju poziciju u okviru tog velikog projekata, koji nije samo energetski, već i ekonomski i politički, rekao je Bajatović Tanjugu.

“Južnog toka” će biti i biće građen ruskim i zapadnoevropskim kapitalom, jer je to interes i Rusije i Evropske unije, rekao je Bajatović.

On je rekao da je tokom današnjeg razgovora sa direktorom “Južnog toka” Marselom Kramerom konstatovano da “za sada sve ide prema planu koji smo utvrdili ranije”.

Generelni direktor “Srbijagasa” je ponovio da i Rusija i Evropa imaju interes da sarađuju na projektu gasovoda “Južni tok”, jer Rusija ima višak energenata, a Evropa ima tehnologije koje može da da Rusiji, čiji je interes da restrukturira svoju industriju.

On je naveo da i broj zapadnih kompanija, koje nisu članice Severnog toka, a koje se priključuje projektu “Južni tok”, govori u prilog činjenici da će se “Južni tok” graditi.

“Potpuno je nelogično da usled lobističkih pritisaka, pre svega u okviru Evroatlanskog saveza, Evropa sebi uskrati mogućnost da ostane bez gasnih izvora, jer sve relevantne analize govore da će se u budućnosti više trošiti struja i gas, nego nafta, jer se ta dva energenta brzo proizvode i ekološki su čištiji”, rekao je Bajatović.

Ključno pitanje za realizaciju “Južznog toka” je pitanje pristupa trećih lica i ko raspolaže kapacitetima i na koji način u okviru transporta, ukazao je Bajatović i dodao da su to pregovori koje Rusija mora da obavi sa Evropskom komisijom, nakon čega će biti postignuta konačna verzija “Južnog toka”.

On je podsetio da je Srbija završila Studiju opravdanosti za srpski deo projekta gasovoda “Južni tok”.

Što se tiče izgradnje fabrike tečnog prirodnog gasa (TPG) na obali Crnog mora, to je tehnički moguće, ali nije previše opravdano, jer bi se u tom slučaju, smatra Bajatović, morali angažovati svi postojeći brodovi u svetu da bi se transportovale potrebne količine gasa.

Što se tiče Srbije, mi imamo alternativu i za takvu vrstu scenarija, jer postrojenje koje bi zadovoljavalo potrebe Srbije za tečnim naftnim gasom koštalo bi oko 80 miliona dolara i moglo bi biti izgrađeno na prostoru sadašnje Azotare u Pančevu, zaključio je Bajatović.

Izvor Tanjug.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Fluktuacije cena u martu na evropskim tržištima električne energije: povećanja praćena padovima

U drugoj nedelji marta, prosečne cene električne energije u glavnim evropskim tržištima porasle su u poređenju sa prethodnom nedeljom, osim na tržištu IPEX u Italiji, gde je zabeležen pad od 4,7%. Tržište N2EX u Ujedinjenom Kraljevstvu imalo je najmanji...

Tržišni trendovi potrošnje električne energije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje 10. marta, potrošnja električne energije u glavnim evropskim tržištima pokazala je rast, preokrenuvši opadanje zabeleženo prethodne nedelje. Najveći rast zabeležen je na tržištima Holandije, Britanije i Francuske, gde je potrošnja porasla za 9,3%, 8,5% i 6,8%, redom....

Trendovi proizvodnje solarne i vetroenergije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje od 10. marta, proizvodnja solarne fotonaponske energije opala je u nekoliko glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom, iako je na Iberskom poluostrvu zabeležen porast. U Španiji i Portugalu proizvodnja solarne energije povećana je za 45%...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!