Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i prvi potpredsednik srpske vlade Aleksandar Vučić istovremeno su krenuli na dva značajna službena putovanja koja simbolično govore u kom pravcu nova vlast želi da razvija međunarodne odnose. Vučić je juče završio dvodnevnu radnu posetu Nemačkoj, a predsednik Nikolić se u sastao u Sočiju sa šefom Ruske Federacije Vladimirom Putinom.
Utisak je da nekadašnji liderski dvojac Srpske napredne stranke nastoji da sa državnih funkcija realizuje predizborna obećanja da Srbija mora da sarađuje i sa Zapadom i sa Istokom.
– Ako je ova podudarnost namerna, onda je to veoma dobar i pametan potez novih vlasti. Ne znam detalje posete i da li je neko razmišljao da pošalje takve signale, ali je u svakom slučaju to važna poruka koju šaljemo – da Srbija istovremeno razgovara i sa Rusima i sa Nemcima. Da smo dostupni i Zapadu i Istoku, kao i oni nama. Suština je da smo u stanju da predstavimo svoje interese i da se za njih borimo na svim frontovima – ocenjuje za “Vesti” diplomata Zoran Jeremić, dugogodišnji ambasador u Saveznoj Republici Nemačkoj.
I dok će se učinak Nikolićevog susreta sa Putinom, inače drugi po redu u tri meseca, tek analizirati, Vučić se iz Nemačke vraća zadovoljan, ne samo državnim počastima i rangom sagovornika koje mu je domaćin upriličio, već i učinkom svoje prve zvanične posete u svojstvu vicepremijera i ministra odbrane najmoćnijoj zemlji zone evra.
Potpisan je Memorandum o razumevanju i saradnji u energetici između Elektrorivrede Srbije i moćnog nemačkog koncerna RWE koji, prema tumačenju srpskih aktera, predstavlja iskorak u uključivanju nemačke kompanije u izgradnju Termolektrane “Nikola Tesla B3”, kao i hidrocentrala na Moravi.
Istine radi, EPS i nemačka gigant su još u avgustu prošle godine osnovali zajedničko preduzeće u Srbiji za gradnju Moravske hidroelektrane, dok je Memorandum o saradnji potpisan još u novembru 2009. Razlika je u tome što će sada, prema procenama poznavalaca, doći i do konkretne realizacije, a nakon što je RWE ranije odustao od učešća na tenderu za gradnju novog bloka TNT-a.
– Utisak je da će ovog puta sporazum biti i realizovan jer su obezbeđena sredstva za te projekte, a i postoji spremnost na obe strane. Proteklih nedelja ostvario sam neke kontakte sa ljudima iz RWE i znam da oni poklanjaju značajnu pažnju saradnji sa EPS-om. Ne znam detalje sporazuma – ko će od toga imati veće koristi – ali RWE je jedan od najvećih proizvođača električne energije i oni godinama pokušavaju i s različitim rezultatima uspevaju da se etabliraju kod nas i mislim da će ovo biti uspešan pokušaj – kaže Jeremić.
Jedan od naših najboljih poznavalaca savremenih srpsko-nemačkih odnosa kaže da se radi o starom pokušaju Nemačke da u energetskom sektoru bude prisutnija u Srbiji. To je dobro, smatra Jeremić, jer je važno da i u energetskom sektoru Srbija bude oslonjena na više partnera, a bez moćne Nemačke ne može da se očekuje bitan razvoj ni u energetici.
Izvor Vesti-online