Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Srbijagas odgovoran za...

Srbija:Srbijagas odgovoran za Južni tok

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je da je pitanje početka radova na gasovodu Južni tok pre svega pitanje za Srbijagas.

“Vlada Srbije učinila je sve da se stvore uslovi da izgradnja gasovoda “Južni tok” počne što pre”, izjavila je ministarka Tanjugu.

“Pitanje početka radova na gasovodu je pre svega pitanje za “Srbijagas”, koji je nosilac tog velikog projekta sa srpske strane”, rekla je ministar, odgovarajući na pitanje da li u Srbiji ima birokratskih problema sa projektom “Južni tok”.

Ističući da je Vlada po tom pitanju učinila sve što je potrebno da radovi što pre počnu, ona je podsetila da je donet zakon o “Južnom toku”, kako bi se izbeglo kašnjenje zbog administrativnih procedura, a pre svega zbog eksproprijacije 10.000 parcela.

“Odlukom Vlade formirana je i nacionalna komisija za monitoring i podršku Južnom toku, a iz budžeta smo uz 35 miliona evra koliko je bilo dato izdvojili dodatnih 70 miliona evra za realizaciju ovog projekta,” navela je Mihajlović i dodala da je promenjen i pravilnik o gasovodima pritiska iznad 16 bara, a Vlada će “Južnom toku” dodeliti status projekta od nacionalnog interesa.

Na izjavu predsednika Srbije Tomislava Nikolića da “nekada ni članovi srpske vlade nisu pažljivi kada donose odluke” i da ima problema na srpskoj strani kada je reč o ruskim investicijama, Mihajlović je rekla da Vlada Srbije i to ministarstvo ne dele investitore prema zemlji iz koje dolaze, već prema sposobnosti da svojim ulaganjima doprinesu ostvarivanju zacrtanih strateških interesa.

Najbolji primer za to je, dodala je, jeste činjenica da smo upravo ovih dana uspostavili kontakte sa jednom ruskom kompanijom, koja se bavi proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora.

Mistarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine, dodale je, okrenuto je stvaranju što boljeg poslovnog okruženja za strane investitore u Srbiji. Jedan od najvećih među njima je, kako je podsetila, i Naftna industrija Srbije koja je u većinskom vlasništvu ruskog kapitala.

“Kao ministru u čijem se delokrugu rada nalazi poslovanje NIS-a, ali i kao zastupniku kapitala države Srbije u ovoj kompaniji, veoma mi je stalo da ona beleži što bolje poslovne rezultate. To je dobro kako za budžet Srbije, tako i za povećanje vrednosti udela od 29 odsto koji Srbija ima u NIS-u”, ukazala je Mihajlović.

Ona je rekla da je zadovoljna što je ova vlada nakon svog formiranja uspostavila odgovoran odnos prema interesima Srbije u NIS-u, i što više niko od srpskih predstavnika u ovoj kompaniji ne može zastupati interese koji nisu u skladu sa politikom Vlade koja ima tri osnovna cilja, a to su: povećanje proizvodnje, širenje u regionu i povećanje profita.

Iste ciljeve ovo ministarstvo i vlada imaju i kada je u pitanju poslovanje “Srbijagasa” čije dugovanje prema NIS-u svakako mora da bude izmireno, istakla je ministarka.

Ona je istakla da će Vlada u okviru svojih nadležnosti pomoći po pitanju Južnog toka i u slučaju da u Vojvodini postoje problemi sa nerešenim imovinskim odnosima na trasi tog gasovoda, mada je to, rekla je, prevashodno u nadležnosti pokrajinske vlasti.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!