Dosadašnje strukturalne i organizacione promene donele su efekte u pogledu racionaliazacije poslovanja, ali su proizvele nove troškove i probleme u obavljanju pojedinih poslova
Na Međunarodnom savetovanju „Energetika 2014”, koje je održano od 25. do 28. marta na Zlatiboru, stručni rad na temu „Mrežna organizacija kao alternativni pristup dezintegraciji delatnosti (autsorsingu) u privrednim društvima JP EPS” predstavio je Nenad Radojičić.
Proces restrukturiranja „Elektroprivrede Srbije” započet je 2003. godine, sa orijentacijom na „kor biznis” i izdvajanje i autsorsovanje niza sporednih delatnosti, što je, zajedno sa drugim merama, rezultiralo smanjenjem broja zaposlenih na manje od 30.000 krajem 2006. godine.
Dosadašnje strukturalne i organizacione promene donele su efekte u pogledu racionaliazacije poslovanja, ali su proizvele nove troškove i probleme u obavljanju pojedinih poslova, što umanjuje ili poništava stečene prednosti.
Sužavanje kapaciteta sopstvene organizacije povećalo je zavisnost od eksternih partnera, u uslovima u kojima postoje ozbiljna ograničenja u pogledu sklapanja poslovnih angažmana s njima. To nameće traganje za fleksibilnijim organizacionim formama, koje će unaprediti efikasnost funkcionisanja sužene organizacije.
Koncept autsorsinga je sproveden u najvećoj meri sredinom prethodne decenije, na osnovu studije o poboljšanju efikasnosti EPS-a iz 2002. godine. Konsultanti su ocenili da su u sastavu EPS-a mnoga preduzeća koja nisu od presudne važnosti za funkcionisanje sistema. Preporučeno je da se ove sporedne delatnosti odvoje kad god je to moguće, kako bi se utvrdila transparentnost kompanije, eliminisalo unakrsno finansiranje i organizovala čvrsta kontrola primarnih delatnosti poslovanja.
Konsultanti su preporučili odvajanje takvih entiteta, sa ciljem da se pripreme za privatizaciju. Privatizacije nije bilo u većem obimu, ali su osnivačka prava EPS-a i njegovih privrednih društava preneta na Vladu Republike Srbije još 2005. godine.
Problem racionalizacije i restrukturiranja EPS-a za 2010. i naredne godine, u prioritetne aktivnosti ubraja zaokruživanje procesa izdvajanja materijalnih i ljudskih resursa koji nisu u funkciji obavljanja osnovne delatnosti.
Skromni efekti i ozbiljni nedostaci primenjenog modela dezintegracije EPS-a proizveli su začetak suprotnog trenda: sredinom 2013. godine pokrenut je postupak vraćanja „Kolubara-Metala” u sastav RB „Kolubara”, a slična očekivanja vidljiva su i u drugim delovima EPS-a.
Napuštanje koncepta vertikalne integracije, umesto odlaska u drugu krajnost, može se sprovesti orijentacijom na saveze sa nezavisnim dobavljačima koji obavljaju specifične delatnosti u podršci kor poslovima. Ti poslovi su osnov za uspostavljanje stabilnih dugoročnih ugovornih veza u vidu mrežnih organizacija.
One mogu da imaju osobine modela modularnih mreža, u kojima kor preduzeće gradi tržišno zasnovane odnose sa ograničenim brojem odabranih partnera, ali zadržavaju stratešku kontrolu nad aktivnostima vezanim za zajednički posao.
Najavljena korporativizacije EPS-a može da stvori uslove da mrežne organizacije ispune kriterijume efikanosti poslovanja. Izdvajanje niza delatnosti iz EPS-a značilo je i odliv dela specifičnih znanja i iskustva. Uspostavljanje mrežne organizacije dorpinelo bi očuvanju ovih resursa i njihovom razvoju tako što bi omogućilo dugoročnu posvećenost svih učesnika procesima koje ona obuhvata.
Izvor Serbia Energy