Tokom višedecenijskog razvoja bagera stvorene su konstrukcije koje mogu na zadovoljavajući način da odgovore veoma raznovrsnim zahtevima otkopavanja, uključujući i selektivan rad
Na međunarodnom, naučno-stručnom savetovanju „Energerika 2014”, održanom u martu na Zlatiboru, rad pod nazivom „Selektivni rad bagera na površinskim kopovima RB ’Kolubara’” predstavila je grupa autora koju čine Miloš Cojić, Snežana Vuković i Nadežda Stevanović Petrović.
Ležišta uglja na kojima se vrši površinska eksploatacija često se nalaze u složenim eksploatacionim uslovima. Sa napredovanjem eksploatacije lignita ovi uslovi postaju složeniji uključujući inženjersko-geološke i hidrogeološke karakteristike, povećanje koeficijenta otkrivke, uslove zaštite okoline, bezbednosti i zdravlja na radu i potrebe za selektivnim otkopavanjem.
Selektivna eksploatacija uglja se namenutnala kao potreba posle ocene raspoloživih resursa i kretala se u pravcu potrebe i mogućnosti iskorišćenja ležišta sa složenom strukturom kao tehničko-ekonomski najpovoljnja za eksploataciju. Selektivni rad bagera je često primenjivana tehnološka operacija na površinskim kopovima RB „Kolubara” koja omogućava maksimalno iskorišćenje ležišta uglja sa neujednačenom i složenom strukturom.
Iz prikupljenih rezultata ostvarenih primenom ove metode otkopavanja vidi se značajan uticaj na kvalitet uglja i ujednačenost kvaliteta koji se direktno odražava na smanjenje utroška energenata za dodatno sagorevanje, a samim tim i na emisiju štetnih gasova.
Autori su se u radu bavili analizom selektivnog rada bagera tokom prošle godine. U tom periodu količine međuslojne jalovine na četiri „Kolubarina” površinska kopa se kreću u različitim vrednostima. Na Polju „B” količina proslojaka je 2.011.663 metara kubnih, na Polju „D” koristi se sistem direktnog prebacivanja u otkopani prostor i te količine su 609.106, na „Velikim Crljenima” 259.094, a na „Tamnava-Zapadnom polju” 3.560.086 kubika.
Ovakvim sistemom otkopavanja i odlaganja međuslojne jalovine i količine otpisanog uglja su male i beznačajne. Na BTU (bager-traka-utovar) sistemu Polja „D”, zbog tehnološke situacije, te količine se kreću od 0,55 do 1,5 odsto ukupno otkopanog uglja za godinu dana.
Na BTS (bager-traka-sušara) sistemu Polja „D”, zbog neadekvatne opreme za selektivno otkopavanje, ta vrednost je nešto veća i iznosi od 2,5 do 3,5 odsto. Na kopu „Veliki Crljeni” vrednosti se kreću od 0,04 do 0,06 odsto i svedene su na minimum. To je rezultat uspešnog korišćenja uglja sa kopa „Veliki Crljeni” za popravljanje kvaliteta uglja sa kopa „Tamnava-Zapadno polje”.
Selektivno otkopavanje uglja, u složenim eksploatacionim uslovima, dobija sve veći značaj i već je dokazano sa aspekta iskorišćenja i vrednovanja raspoloživih rezervi uglja, sa stanovišta potreba i mogućnosti homogenizacije uglja i kao jedini način eksploatacije ležišta uglja sa izrazito složenom strukturom ugljonosne serije.
Kada je reč o eksploataciji lignita, dominira površinska eksploatacija kontinualnim sistemima koja se uglavnom oslanja na rotorne bagere i bagere vedričare kao osnovne predstavnike opreme za masovnu proizvodnju uglja velikog kapaciteta.
Izvor Serbia Energy