Sa licencom za poslovanje na tlu Evropske unije, EPS će postati ozbiljniji igrač i na otvorenom tržištu u Srbiji
Kada bude osnovano, „EPS Trgovanje“, sa sedištem u Ljubljani, neće u Sloveniji snabdevati krajnje kupce električne energije, to jest neće se baviti trgovinom na malo. Sasvim dovoljno kupaca na svim naponskim nivoima EPS ima u Srbiji. Radi takve prodaje, kod koje je prvo pitanje, ili rizik, poslovanja naplata isporučenih kilovat-sati, nije mu potrebno da izlazi izvan granica nacionalnog elektroenergetskog sistema. „EPS Trgovanje“ baviće se trgovinom električnom energijom na veliko, gde je naplata stopostotna, a mogućnost da se kupoprodajom ostvari dobit neosporna.
Cilj je da se posluje na tlu Evropske unije i regiona jugoistočne Evrope i da se koriste prednosti razvijenog tržišta, posebno da EPS postane legitimni igrač na berzi električne energije u Budimpešti i Sloveniji. Sa ovakvim objašnjenjem, Nadzorni odbor JP EPS doneo je krajem januara odluku o osnivanju „EPS Trgovanja“ u Sloveniji.
U očekivanju saglasnosti
Odluka Nadzornog odbora stupiće na snagu nakon što Vlada Republike Srbije da saglasnost na nju, što je u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima i pravima i obavezama osnivača. Tek potom slede operativni poslovi oko registrovanja nove firme u Sloveniji, ali i konkretnih priprema za početak poslovanja. Na samoj sednici Nadzornog odbora objašnjeno je da „EPS Trgovanje“ neće imati stalno zaposlene u Sloveniji. Svi poslovi obavljaće se iz Beograda, gde je sedište JP EPS i gde je Direkcija EPS-a za trgovinu električnom energijom, koja se uspešno bavi kupoprodajom električne energije otkako je osnovana 2006. godine.
Ove zime, koja je očito već na izmaku, prvi put je JP EPS iz transankcija nabavke i prodaje električne energije izašao sa pozitivnim saldom ostvarivši značajnu dobit. Zima jeste bila blaga, ali je na delu bila i dobra sinhronizacija poslovnih poteza u upravljanju radom proizvodnih objektata, kao dela elektroenergetskog sistema Srbije, i rizicima na otvorenom tržištu kod kupoprodaje električne energije.
Rad iz Beograda za EPS-ovu firmu u Ljubljani omogućuju savremene informacione tehnologije, koje koriste svi učesnici berzanskog poslovanja. Tu praksu primenjuju i trgovci električnom energijom licencirani u Srbiji, kao i elektroprivredne državne komapnije u nama susednim zamljama. Mnoge od tih firmi imaju i po desetak svojih predstavništava u raznim zemljama mada nemaju svoju proizvodnju električne energije, kao što je ima JP EPS. Većina se gotovo isključivo bavi trgovinom. Neke, od sve svoje infrastrukture, u Beogradu imaju samo pravnog zastupnika, a upućeni kažu da ipak dobro prolaze.
U vezi sa „EPS Trgovanjem“, budućim novim zavisnim privrednim društvom EPS-a za trgovinu električnom energijom, nije pitanje na sadašnjem stepenu IT komunikacija kako će poslovati iz Beograda, a legitimisati se u Ljubljani, već možda pre, ako je cilj Budimpeštanska berza, zašto nije odabrana Mađarska nego Slovenija. U Direkciji EPS-a za trgovinu električnom energijom kažu da je posle mnogo analiziranja i sagledavanja prevagnula Slovenija, jer su troškovi osnivanja firme i potom poslovanja u Sloveniji najmanji u regionu i značajno manji nego u Mađarskoj. Otuda se rešenje „Ljubljana via Budimpešta“ smatra najracionalnijim.
Nije zakon, već konkurencija
To što JP EPS osniva novo privredno društvo na tlu Evropske unije predstavlja naročitu pogodnost za sticanje znanja i iskustva u radu razvijenog tržišta električne energije, posebno berzanskog, ali i za jačanje kompanije u celini. Biće to svojevrsna priprema za vreme kada Srbija uđe u EU. To, kako kažu u Direkciji za trgovinu, nema veze sa domaćim Zakonom o javnim nabavkama i navodnim izbegavanjem javnog oglašavanja kupovine, budući da je samim ovim zakonom iz takve obaveze izuzeta kupovina električne energije radi dalje prodaje na tržištu.
U Direkciji EPS-a takođe ističu da će iz Srbije izmešteno privredno društvo za trgovanje električnom energijom omogućiti EPS-u ne samo izlazak u EU, nego i da počne u stopu da prati sopstvenu konkurenciju na domaćem terenu. Smatra se da će sve dok „EPS Trgovanje“ u Sloveniji ne počne da radi, na otvorenom tržištu u Srbiji trgovci ostati ispred EPS-a samim tim što njihovo poslovanje nije omeđeno jedino ovim prostorom. U dosadašnjoj praksi, iz tog razloga, kad god je imao viškove energije da ih plasira na otvorenom tržištu, te viškove od EPS-a kupovali su trgovci licencirani u Beogradu, jer EPS nije mogao da izađe izvan granica Srbije da ih plasira budući da nema licencu za poslovanje u drugim zemljama niti za kupoprodaju na berzi. A berze električne energije u Beogradu nema. Tako su trgovci lepo zarađivali preprodajom EPS-ove električne energije.
Sa sedištem u Sloveniji, članici EU, „EPS Trgovanje“ imaće slovenačku licencu i otvorena vrata za poslovanje u svim zemljama Evropske unije. Dobiće i licencu za berzu u Budimpešti, a nakon toga i u Sloveniji. Već time postaće ozbiljniji igrač i na otvorenom tržištu u Srbiji. Naravno, najpre treba sačekati saglasnost Vlade Srbije. U međuvremenu, bilo bi možda svrsishodno otkriti zašto je ideja o otvaranju ne jednog, nego barem tri trgovinska predstavništva EPS-a u nekom od glavnih centara u regionu, koja je svetlost dana ugledala još pre sedam godina, držana ovoliko dugo u fioci, da bi se sa novim poslovodstvom JP EPS tek sada krenulo u njenu realizaciju. Prepoznajemo je iako se, umesto za predstavništva, EPS sada opredelio za zavisno privredno društvo.
Izvor EPS kwh