Za 19 dana ovog meseca prodaja električne energije krajnjim kupcima bila je manja od planirane za 11,1 odsto
Da nije bilo zahlađenja krajem januara i početkom februara, u ovoj godini zima ne bi ni stizala u Srbiju. Dani bi prošli kao da su prolećni. I sa snežnim nanosima u Vojvodini, zavejanim putevima i automobilima i putnicima na njima na početku februara, ovaj mesec protekao je, barem u prvih 19 dana, kao pre njega januar.
Srednja dnevna temperatura bila je 7,3 stepena, a to je oko pet stepeni toplije od 120-godišnjeg proseka za februar. Isto toliko bio je topliji od proseka i prvi mesec u ovoj godini. Samo prvih sedam dana u februaru, kada je srednja dnevna temperatura bila ispod nule (manje od jednog podeljka) bilo je hladnije od proseka za ovaj mesec. Potom je otoplilo, toliko da je u pojedinim danima živa u termometru prelazila 20 stepeni Celzijusa. Takva kretanja spoljne temperature odrazila su se i na potrošnju električne energije u Srbiji.
U januaru prodaja krajnjim kupcima bila je 9,1 odsto manja od planirane elektroenergetskim portfeljom, a u 19 dana februara skliznula je na 11,1 odsto ispod predviđenih količina. Suvišno je navoditi da je i od početka ove godine snabdevanje krajnjih kupca iz elektroenergetskog sistema EPS-a bilo kontinuirano i stabilno. Ovako smanjene potrebe krajnjih kupaca za električnom energijom EPS je u potpunosti namirio iz sopstvenih raspoloživih kapaciteta.
Sa proizvedene oko 2,2 milijarde kilovat-sati u 19 dana februara, podmireni su i snabdevanje krajnjih kupaca i ostale potrebe za električnom energijom. Pri tome, ukupna proizvodnja bila je gotovo na nivou planirane. Uticaj klimatskih uslova na tokove proizvodnje ogledao se jedino u uravnoteženju rada pojedinih kapaciteta, pa su tako, na primer, TE-TO „Novi Sad“ i akumulacione hidroelektrane angažovane upola manje nego što je planirano.
Novosadska TE-TO, sa najskupljom proizvodnjom u sistemu EPS-a, proizvela je za 19 dana februara samo 13 miliona kWh, ili 52,6 manje od planiranog, a akumulacione HE oko 48 miliona kWh, što je 58,5 manje od planiranih količina. Učinak akumulacionih HE odredila je odluka, doneta još prošlog meseca, da se za moguće sušno proleće štede rezerve vode u jezerima ovih HE. U Direkciji EPS-a za trgovinu električnom energijom kažu da je, bez većeg snega ove zime, verovatniji manji dotok na rekama, jer samo veće kiše od proseka mogu nadoknaditi nedostatak snega.
Za razliku od akumulacionih HE, protočne HE sistemu su dale 3,6 odsto električne energije više nego što je planirano za prve dve dekade februara, a to je, pre svega, rezultat dobrog rada đerdapskih HE, jer je na Dunavu dotok veći od bilansiranog za ovo doba. Na Drini dotok je nešto manji od planiranog.
Jovica Vranić, direktor Sektora za energetsko planiranje i upravljanje u Direkciji EPS-a za trgovinu, ističe da su termoelektrane na ugalj izuzetno dobro radile od početka februara. Zbog potiskivanja i neplaniranih zastoja, one su u januaru proizvele nešto manje od planiranih količina, ali su to svojom pouzdanošću nadoknadile već u februaru. Tako je ukupno, od početka ove godine, njihova proizvodnja na nivou planirane. Od 1. januara do 19. februara TE na ugalj proizvele su ukupno oko 4,3 milijarde kilovat-sati.
Izvor EPS kwh