Jedna od najznačajnijih investicija u Srbiji u narednom periodu biće otvaranje površinskog kopa „Radljevo”u Kolubarskom ugljenom basenu
Rudarski basen „Kolubara” ostvaruje oko 70 procenata ukupne proizvodnje uglja u Srbiji pomoću koga se proizvede 52 odsto električne energije u zemlji, a zahvaljujući novim investicijama i u narednom periodu ostaće oslonac stabilnosti elektroenergetskog sistema. U planu je otvaranje tri nova kopa u Kolubarskom basenu:Polja„E”, Polja„G”i „Radljeva”. Za realizaciju ovih projekata potrebna su ulaganja od 120 do 150 miliona evra godišnje. Vrednost ukupne investicije za kop „Radljevo” procenjuje se na oko 700 miliona evra.Pokretanje proizvodnje na ovom kopu obezbediće stabilno snabdevanje termoelektrana lignitom u trenutku kada kop „Veliki Crljeni” bude prestao sa radom.
Početkom marta u Ubu je počela sa radom Kancelarija iz koje će se upravljati poslovima vezanim za otvaranje kopa „Radljevo”. Rudarski radovi počeće ove godine i trajaće do 2040. Prve isporuke lignita očekuju se 2018. godine. Početna proizvodnjabiće dva miliona tona, dok maksimalna količinau prvoj fazi treba da dostigne 7,5 miliona tona lignita na godišnjem nivou.
Za tekućugodinu planiran je početak radova bagera dreglajna, početak odvodnjavanja i raseljavanja domaćinstava koja se nalaze na teritoriji Uba. Pozavršetku eksproprijacije biće pušten u rad sistem na otkrivci, a dve godine kasnije i ugljeni sistem. Maksimalana projektovana proizvodnja kopa je 13 miliona tona lignita godišnje.
Otvaranju svakog kopa prethodi niz izuzetno složenih procedura. U slučaju kopa „Radljevo” neophodno je izmestiti dva naselja, što je oko 1.000 domaćinstava,uključujući prateće javne komunalne i privredne objekte, dok će četiri naselja biti delimično iseljena.
„Kolubara” kao društveno odgovorna kompanija ispuniće sve obaveze u pogledu zaštite životne sredine.Kako bi se ublažio negativan uticaj kopa na prirodnu okolinu, biće primenjena niz savremenih mera u površinskoj eksploataciji, kao i tehnološka dostignuća za smanjivanje zagađenja. Poseban naglasak biće na rekultivaciji i revitalizaciji zemljišta po završetku eksploatacije.
Otvaranje kopa „Radljevo” planira se 15 godina, ali su tek 2010. godine učinjeni konkretni koraci u ovom obimnom poslu. Idejni projekat sa studijom opravdanosti eksploatacije uglja uradile su nemačka konsultanska firma „Wattenfall” i Rudarsko-geološki fakultet iz Beograda. Prema procenama sa kopa se može eksploatisati 355 miliona tona lignita, odnos jalovine i uglja je veoma dobar i iznosi 3,1:1.
Izvor Serbia Energy