Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:"Kolubari" treba još...

Srbija:”Kolubari” treba još pumpi za vodu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Nabavka još pumpi velikog kapaciteta u ovom trenutku je prioritet kako bi se u što kraćem roku ispumpala voda iz kopova Tamnava-Zapadno polje i Veliki Crljeni.

“Ponovno upostavljanje proizvodnog procesa na ovim kopovima znači sigurnost elektroenergetskog sistema države i kontinurano snabdevanje potrošača električnom energijom”, istakli su u Rudarskom basenu Kolubara.

Kako su saopštili iz ovog preduzeća, od početka ispumpavanja vode iz površinskog kopa Veliki Crljeni do sada je nivo vode smanjen za oko 130 centimetara.

Trenutno su na ispumpavanju vode iz ovog kopa uključene 23 pumpe. U prethodnom periodu, sa povećanjem broja pumpi povećan je i intenzitet ispumpavanja vode.

Poslednja dva dana, obilne padavine su usporile smanjenje nivoa vode, pa je dnevno nivo bio niži za devet santimetara.

Sa pumpama ovog kapaciteta, u sušnom periodu moguće je nivo vode spustiti za 14 centimetara dnevno.

Poslednjih nekoliko godina oslonac proizvodnje uglja u tom basenu su tamnavski kopovi, pre svega kop Tamnava-Zapadno polje.

U prethodnoj godini, na tamnavskim kopovima je iskopano više od 19 miliona tona uglja, što je dve trećine ukupne prošlogodišnje proizvodnje kopova.

Tokom poplavnog talasa, kada je reka Kolubara probila nasipe i ulila se u tamnavske kopove, od najproduktivnijih kopova nastala su dva jezera.

U eksploatacionom polju kopa Veliki Crljeni nalazi se 26 miliona kubika, dok se u prostoru Zapadnog polja nalazi oko 210 miliona kubika vode.

Nakon potapanja tamnavskih kopova, primat u proizvodnji preuzeli su kopovi u istočnom delu rudarskog basena, koji su bili delimično potopljeni.

Najpre je pokrenuta proizvodnja uglja na Polju “B”, pa su uključena još dva sistema za proizvodnju uglja na Polju “D”, čime je podignut nivo proizvodnje skoro duplo.

Prošle nedelje stvoreni su uslovi da se u RB Kolubara dnevno otkopava 45.000 tona lignita.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!