Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Za koliko...

Srbija: Za koliko zapravo poskupljuje struja od 1. novembra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Građane i male potrošače električne energije koji su pomislili da je kilovatsat električene energije poskupeo osam odsto, što je prosek, kako je i objavila Agencija za energetiku, zbunila je vest da je kilovatsat za njih skuplji 9,28 odsto, kako je objavila Elektroprivreda Srbije (EPS).

Prema rečima stručnjaka za energetiku Željka Markovića, iako je cena aktivne električne energije i troška garantovanog snabdevača porasla za više od devet odsto, ostale tarifne stavke na računu nisu menjane, pa je stoga prosečna cena porasla osam odsto.

“Po novom cenovniku za garantovano snabdevanje, koji stupa na snagu 1. novembra, jedan kWh aktivne energije poskupeo je 9,28 odsto, dok je trošak garantovanog snabdevača povećan 9,66 odsto”, objasnio je Marković u izjavi za Betu.

On je rekao da, ako se izračuna prosečna cena kWh, na način kako to računa Agencija za energetiku Srbije (AERS), a koja se dobija kao ukupan prihod po računima za električnu energiju garantovanog snabdevača, podeljen sa ukupnom aktivnom energijom, pre i posle poskupljenja, prosečna cena struje biće veća osam odsto.

Tako je kWh, pre poskupljenja, po toj računici u proseku koštao 9,50 dinara, bez poreza i taksi, odnosno 13,31 dinar sa porezima i taksama, a posle poskupljenja 10,26 dinara, bez poreza i taksi, odnosno 14,29 dinara sa tim dažbinama.

Marković je rekao da će računi građanima u proseku biti povećani oko osam odsto, a tačan nivo povećanja računa zavisiće pre svega od potrošnje svakog od kupca, zbog postojanja tarifa (viša, niža ili jedna tarifa), kao i zona (zelena, plava i crvena).

“Da bi se lakše razumelo, na primer vlasnici jednotarifnih brojila koji troše 350 kWh mesečno, a taj nivo potrošnje je u zelenoj zoni, dobiće veće račune za 7,47 odsto, bez takse za javni medijski servis”, objasnio je Marković.

Kupcima koji ulaze u plavu zonu i troše 600 kWh mesečno, račun će, kao je rekao, biti veći 7,74 odsto, takođe bez takse za javni medijski servis.

Građanima i malim potrošačima koji, kako je naveo, mesečno troše 2.000 kWh i time ulaze u crvenu zonu, račun za struju, bez takse za javni medijski servis, biće veći za 8,89 odsto.

Najjeftiniji kilovat-čas kWh po EPS-ovom cenovniku u zelenoj zoni za potrošnju do 350 kWh od 1. novembra koštaće 2,277 dinara, umesto sadašnjih 2,084 dinara, što je rast 9,28 odsto.

Kilovat-sat u najjeftinijoj zelenoj zoni za potrošnju do 1.600 kWh će, umesto 8,336 dinara koštati 9,109 dinara.

Kada potrošnja domaćinstva premaši 350 kWh ulazi se u plavu zonu, gde će kWh jeftine struje umesto 3,126 dinara biti 3,416 dinara.

Kilovat-čas skupe struje u plavoj zoni poskupeće sa 12,504 na 13,6638 dinara, što je poskupljenje 9,28 odsto.

Cena jeftinog “crvenog” kWh je 6,252 dinara, a nova je 6,8319 dinara.

Skup “crveni” kWh trenutno košta 25,008 dinara, a od novembra će biti 27,3276 dinara, što je, takođe poskupljenje 9,28 odsto, prenosi Insajder.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS raspisao tender za FIDIC inženjera koji će nadgledati završnu fazu projekta Kostolac B3

Elektroprivreda Srbije (EPS) raspisala je javni poziv za angažovanje konsultanta koji će obavljati funkciju FIDIC inženjera u završnoj fazi projekta termoelektrane Kostolac B3. Procenjena vrednost ugovora iznosi oko 600.000 evra. Uloga, definisana prema FIDIC modelu "Žute knjige", podrazumeva nadzor i...

Francuska kompanija Akuo Energy potpisala ugovor o otkupu električne energije za najveću vetroelektranu u Srbiji, Bela Anta 2

Francuska kompanija za obnovljive izvore energije Akuo Energy finalizovala je ugovor o otkupu električne energije (PPA) sa državnim preduzećem EPS za vetroelektranu Bela Anta 2. Ugovor pokriva punih 80 MW kapaciteta projekta i uključuje obaveze vezane za balansiranje mreže. Bela...

Srbija: Akumulaciona hidroelektrana Bistrica napreduje kao strateški energetski projekat

Predstavnici državne elektroprivrede Srbije (EPS), lokalnih vlasti i nevladinih organizacija održali su prezentaciju u Novoj Varoši o izgradnji akumulacione hidroelektrane Bistrica. Aleksandar Jakovljević, izvršni direktor za investicije i razvoj u EPS-u, istakao je značaj projekta Bistrica, nazvavši ga najvažnijim aktuelnim...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!