Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaSrbija: Projekat srpskih...

Srbija: Projekat srpskih naučnika može da spreči havarije elektro opreme 

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

U prethodnom tekstu predstavili smo inovativni projekat Mašinskog fakulteta za rekonstrukciju postojećih termoelektrana na ugalj, a u današnjem donosimo još jedno rešenje namenjeno elektroenergetskom sistemu. Projekat GreenCleanS, namenjen elektroprivredama u Srbiji, ali i regionu i svetu, obezbediće sprečavanje havarija elektro-energetske opreme, kao i primenu ekoloških tehnologija za recikliranje neupotrebljivih izolacionih tečnosti. Projekat, jedan od 20 koje je podržao Fond za nauku Republike Srbije u okviru Zelenog programa saradnje nauke i privrede, realizuju Elektrotehnički institut Nikola Tesla AD i Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu.

Kako za eKapiju objašnjava rukovodilac projekta dr Jelena Lukić, GreenCleanS je jedinstvena tehnologija zasnovana na nisko-temperaturnom ekološkom tretmanu, koja ne emituje zagađenje, a izuzetno efikasno uklanja elementarni sumpor, za razliku od postojećih tehnologija u svetu, koje mogu biti emiteri zagađenja, ne uklanjaju elementarni sumpor i štaviše ga stvaraju kao nus-produkt postupaka reaktivacije adsorbenata koji se koriste. U planu je prijava međunarodnog patenta.

– Uvođenje GreenCLeanS-a u praksu omogućiće formiranje 3 PINTa (tri patentirane tehnologije instituta Nikola Tesla za uklanjanje korozivnog sumpora, PCBa i produkata starenja ulja), kao jedinstvene multifunkcionalne tehnologije za: PCB dekontaminaciju, rerafinaciju&reciklažu korišćenih ulja i sprečavanje havarija elekroenergetske opreme usled korozivnog sumpora – objašnjava dr Lukić.

Kako kaže, za sprečavanje havarija energetskih transformatora, tržište je pre svega internacionalno, između ostalog zbog postojeće hazardne prakse u regeneraciji ulja sa reaktivirajućim adsorbentima (on-line) i može biti izvedeno preko licencnih ugovora.

– Primena tehnologije GreenCleanS će obezbediti uklanjanje nepoželjnih (korozivnih) sumpornih jedinjenja iz izolacionog ulja, koja formiraju elektro-provodne sulfide metala koji uzrokuju električna pražnjenja i havarije energetskih transformatora – objašnjava naša sagovornica kako ova tehnologija sprečava havariju transformatora.

Postrojenje za reciklažu korišćenih ulja

Projekat predviđa i postrojenje za reciklažu korišćenih ulja koje bi bilo namenjeno prevashodno za tržište Republike Srbije i regiona.

– Reciklažom korišćenih ulja mogu se uštedeti resursi, tj. reciklovano ulje postaje novi proizvod koji se može ponovo koristiti u energetskim transformatorima, što je podržano i kroz internacionalne standarde (IEC 60296). Ovim postupkom se postiže smanjenje količine generisanog otpada i velike uštede kroz nižu cenu recikliranog izolacionog ulja u odnosu na novo izolaciono ulje, a to je veoma važno istaći, jer su količine transformatorskog ulja u elektorenergetskom sistemu i industriji u Republici Srbiji veoma velike, reda veličine 80.000 tona. Otpad koji se generiše iz procesa reciklaže nije opasan otpad i može se dalje koristiti u različite namene u građevinarstvu, kao punioc u asfaltnim bazama ili kao sekundardni energent za gorenje u visokim pećima u topionicama – kaže dr Lukić.

Ipak, kako napominje naša sagovornica, da bi se tehnologija primenila u praksi, potrebno je ulaganje u izradu novog industrijskog postrojenja koje bi moglo da radi kao mobilno (na lokaciji energetskih transformatora) i kao stacionarno (za reciklažu korišćenih izolacionih ulja sakupljenih sa različitih lokacija u reciklažni centar). Kapacitet je oko 3 tone na dan, a mogao bi se naknadno povećavati po potrebi tržišta.

Pored investicija u opremu, potrebno je dati podsticaje za elektroprivredu i industriju, tj. beneficije za korišćenje reciklovanih ulja (smanjenje poreza ili neke druge podsticaje), a sa druge strane uvesti takse za otuđenje korišćenih ulja kao otpada, poručuje dr Jelena Lukić.

– Za održivu primenu GreenCLeanS i 3-PINTa u budućnosti važna je i promocija u društvu na svim nivoima o tome šta znači zelena energija, kako se može doprineti smanjenju ugljeničnog otiska proizvoda i procesa i kojim postupcima i tehnologijama možemo doći do toga da Republika Srbija jednog dana bude ugljenično neutralna. Neophodno je i ulaganje u obrazovanje i angažovanje najboljih mladih kadrova koji bi mogli dalje da unaprede proces uvođenjem novih reciklažnih tehnologija i poslovanje preduzeća na osnovama cirkularne ekonomije – zaključuje naša sagovornica, prenosi Ekapija.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Region: Da li je mogao da ae spreči raspad elektroenergetskog sistema u četiri zemlje regiona

Ono što veoma zabrinjava jeste činjenica da su sva četiri EES radila u prethavarijskom stanju i da nijedna dispečerska služba nije angažovala hladnu rezervu u svom sistemu Kada je u petak 21. juna došlo do potpunog ili delimičnog raspada elektroenergetskih...

Srbija: Najavljena fabrika baterija vraća u fokus projekat Jadar

Pregršt je povoda za sumnju da su i vlast i Rio Sava zaista odustali od eksploatacije litijuma u Srbiji. Pre svega zbog spremnosti Vlade Srbije da sa čak 200.000 evra po zaposlenom pomogne izgradnju fabrike baterija slovačkog InoBata u...

Severna Makedonija: HE Čebren je najvažniji energetski projekat u zemlji

Konačno je doneta odluka koja predviđa realizaciju najvažnijeg energetskog projekta u zemlji, izgradnju hidroelektrane Čebren. Vlada Severne Makedonije je prošle nedelje saopštila da je grčki konzorcijum PPC-Arhirodon dobio koncesiju za korišćenje vode Crne reke za proizvodnju električne energije izgradnjom hidroelektrane. Projekat Čebren...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!