S obzirom na to da se Evropa zagreva dvostruko brže od globalnog proseka, vlade širom kontinenta traže načine da ubrzaju napore za dekarbonizaciju, istovremeno zadovoljavajući rastuće potrebe za hranom i energijom.
Kao ugovorna strana Energetske zajednice, Srbija treba da poveća udeo obnovljivih izvora energije u svojoj bruto potrošnji energije na 40,7 odsto do 2030. godine, navodi se u projektu, koji je pokrenula međunarodna organizacija za zaštitu životne sredine The Nature Conservancy (TNC), a u okviru kojeg su istraživači su mapirali najbolje lokacije za solarne elektrane kod nas.
Nakon uspeha pilot studije u Hrvatskoj, koja je identifikovala dovoljno zemljišta sa malim uticajem da ispuni polovinu ukupnog hrvatskog nacionalnog cilja za solarnu energiju i energiju vetra do 2030. godine, The Nature Conservancy je nedavno sproveo sličnu procenu solarnog potencijala širom Srbije.
Rezultat studija je mapa koja preklapa potencijal solarnog razvoja sa potencijalom uticaja, kao i izbor od 100 najboljih lokacija za solarnu elektranu prema oba kriterijuma, sa procenjenom instalisanom snagom od 10 MW po elektrani odnosno 1 GW ukupno.
Procene ove organozacije su da bi sa 100 odabranih lokacija moglo da se proizvede dovoljno struje za napajanje 200.000 odnosno 10 odsto, srpskih domaćinstava. Dok bi godišnje uštede ugljenika iznosile milion tona.
Mapa je dostupna na linku: https://www.nature.org/content/dam/tnc/nature/en/documents/Mapping_Solar_Energy_Serbia_English.pdf