UGT je još 2021. godine sa Srbijom potpisao sporazum o saradnji za isti projekat
Vrednost projekta procenjena je na 1,4 milijarde evra
Izgradnja bi trebalo da bude završena 2028. godine
Paralelno sa izgradnjom novog velikog hidrokapaciteta, srpska elektroprivreda ovih dana ulazi u novi poduhvat u oblasti obnovljivih izvora energije odabirom kompanija koje će za njen račun odabrati lokaciju, projektovati, izgraditi i po sistemu “ključ u ruke” predati EPS-u na korišćenje.
Reklo bi se dobitna kombinacija za elektroenergetski sistem koji nema iskustva sa kapacitetima koji dolaze iz sektora OIE, ali svakako najskuplji model za kompaniju koja je i dalje u 100 odsto državnom vlasništvu i čije je dugove država iz budžeta dobrano pokrivala koliko prošle godine zbog jako lošeg stanja.
Vlada Srbije odabrala je zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju najmanje pet solarnih elektrana koje će biti u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS). Pored toga, zadatak ovih kompanija biće da izgrade baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 200 MW, objavljeno je u Službenom glasniku.
Projekat je procenjen na vrednost od 1,4 milijarde evra.
Naime, EPS je bio u potrazi za strateškim partnerima za izgradnju solarnih elektrana, a rok za prijavu istekao je 20. septembra. Ponuda kompanija Hyundai – UGT odabrana je kao najbolja, a očekuje se da će one predložiti i lokacije budućih solarnih elektrana.
Ove kompanije bi trebalo za EPS po sistemu “ključ u ruke” da razviju, izgrade i predaju u vlasništvo najmanje pet solarnih elektrana, kao i baterijske sistema za skladištenje energije, ali i prateću infrastrukturu za njihovo funkcionisanje.
Očekuje se da će se realizacijom ovog projekta obezbediti dodatni gigavat električne energije iz obnovljivih izvora, sa godišnjom proizvodnjom od 1,2 TWh.
Izgradnja bi trebalo da bude završena 2028. godine.
Ko su kompanije koje grade?
Hyundai Engineering je južnokorejska kompanija osnovana 1974. godine kao Hyundai Technology Development. Kako je objavljeno na njihovom sajtu, Hyundai Engineering primenjuje zdrave poslovne principe u svakoj fazi upravljanja projektima kako bi isporučio maksimalnu vrednost internim i eksternim stejkholderima kroz sve poslovne operacije.
Kompanija na sajtu navodi da ima 65 projekata u oko 50 zemalja sveta, a kada je reč o Evropi, trenutno razvija projekte u Nemačkoj, Rusiji, Rumuniji, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Belgiji. Trenutno se na njenom sajtu ne spominje EPS-ov projekat solarnih elektrana.
UGT Renewables je američka kompanija koja na svom sajtu navodi da je partner tržištima u razvoju i ekonomijama u razvoju koje žele da diverzifikuju svoju energetsku matricu i iskoriste mnoge prednosti obnovljive energije.
“Naš inovativni, holistički pristup objedinjuje sve potrebe projekta pod jednim kišobranom, što dovodi do značajnih ušteda u vremenu, troškovima i logistici. Umesto da nudimo pristup koji odgovara svima, mi prilagođavamo svaki projekat na osnovu lokacije, lokalnih prioriteta i drugih jedinstvenih faktora”, navodi UGT.
UGT ranije potpisao sporazum sa Srbijom za isti projekat
Iako je pre nekoliko dana objavljeno u Službenom glasniku da su Hyundai – UGT dobili posao za izgradnju EPS-ovih solarnih elektrana, podsećamo da je UGT ranije već potpisao sporazum o saradnji sa Srbijom upravo za isti projekat.
Naime, u avgustu 2021. godine UGT Renewables i Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije potpisali su sporazum o saradnji kojim je predviđena izgradnja fotonaponskih postrojenja u Srbiji ukupne instalisane snage jedan gigavat. Ugovor su potpisali tadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović i finansijski menadžer u UGT Renewables Piter Goodall, što je navedeno i na sajtu kompanije.
O tome svedoči i vest na portalu Predsednika Republike, a u kojoj je navedeno je da bi se te solarne elektrane prostirale na 2.000 hektara na 10 ili više lokacija. Navedeno je i da bi ovaj projekat pomogao u smanjenju CO2 za 1,9 miliona tona godišnje, prenosi Bloomberg Adria.