Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaSrbija: Elektroenergetski sistem...

Srbija: Elektroenergetski sistem spreman da odgovori zahtevima Srbije, regiona i Evrope

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Energetska kriza ne posustaje, Evropa, koja se oslanjala na ruske energente je na klackalici između ograničenih izvora snabdevanja i rasta potrošnje energije. Kako prevazići te energetske izazove, sprečiti nestašice a istovremeno obezbediti čistu energiju iz obnovljivih izvora, glavne su teme energetske konferencije na Zlatiboru. Predsednik CIGRE Srbija, Nebojša Petrović ističe da je elektroenergetski sistem sa stanovišta prenosne mreže spreman i u sadašnjem trenutku, a i u razvojnim planovima da odgovori svim zahtevima i Srbije, regiona i Evrope.

CIGRE Srbija, jedan je od 68 nacionalnih komiteta “Međunarodnih saveta za velike električne mreže” osnovanog 1921. godine sa sedištem u Parizu. Veliki broj stručnjaka iz Srbije, regiona, EU  koji se bave proizvodnjom i distribucijom električne energije ponudiće rešenja za izlazak iz energetske krize uz zaštitu životne sredine, pre svega povećanje kapaciteta udela obnovljive energije.

Nebojša Petrović navodi da je Srbija deo interkonekcije kontinentalne Evrope i da s tog stanovišta sve analize koje se rade za elektroenertetski sistem uvažavaju uticaj interkonekcije.

“Tu su tehnički i tržišni aspekti koji u tehničkom delu obuhvataju regulaciju frekvencije što je izuzetno važno, inerciju, odnosno stabilnost, moguće havarije koje sada zavise od klimatskih promena. Sve to utiče na pojedinačne sisteme, a rad u interkonekciji i njeno povezivanje praktično omogućava da se prođe s minimalnim posledicama. S tržišnih aspekata, najvažnija stvar regulacije, cena električne energije ima direktnih uticaja na integraciju obnovljivih izvora“, objašnjava Petrović.

Najvažniji dalekovodni koridori za Srbiju

Evropska unija insistira na gradnji novih dalekovoda za prenos struje.

Petrović ističe da je, pored Balkankog i Panevropskog dalekovodnog koridora, za Srbiju veoma važan Centralnobalkansi koridor koji je veza zapad-istok, od BiH preko Vardišta, Kraljeva, Kruševca i Niša do Bugarske.

“Izuzetno važan za Srbiju. On je koridor deonica 400 kilovatnih voda i za Srbiju i za Evropu. Zatim, izuzetno važan `Beogrid`, pored zatvaranja 400 kilovatnog prstena oko Beograda. To je nadogradnja, odnosno veza ka Rumuniji i podrška industriji i razvoju privrede u Vojvodini ka delu centralne Srbije”, ističe direktor CIGRE Srbija.

Dodaje da je Panonski koridor veza ka Mađarskoj, Rumuniji, a da je u planu izgradnja koridora Sombor-Ernestinovo ka Hrvatskoj.

“Kada se sve to sagleda vidite da je elektroenergetski sistem Srbije sa sanovišta prenosne mreže spreman i u sadašnjem trenutku, a i u razvojnim planovima da odgovori svim zahtevima i Srbije, regiona i Evrope”, naglašava Petrović.

Šta je potrebno za više struje iz obnovljivih izvora

U svim prezentacijma  akcenat se stavlja na povećanje udela obnovljive energije.

Petrović ukazuje da je važno da svaki energetski subjekt, vetro-elektrane i solarne preuzme svoj deo odgovornosti za siguran i stabilan rad elektroenergetskog sistema.

“To znači da ukoliko analize adekvatnosti pokažu da će morati da se rade skladišta koja će obezbediti deo regulacije sistema. To direktno znači povećanje obnovljivih varijabilnih izvora u elektroenergetskom sistemu Srbije i njihov siguran rad”, zaključuje Petrović.

Konfereciju na Zlatiboru prati i tehnička izložba “CIGRE EXPO 2023.”, na kojoj će elktroindustrija i proizvođači elektro opreme i praktično prikazati najnovija dostignuća koja su uslov razvoja novih tekhnologija i zahtevaju postrojenja obnovljive energije, prenosi RTS.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Inicijativa Green Energy Corridor približava se ključnoj fazi

Inicijativa Green Energy Corridor, koja ima za cilj da donese zelenu energiju iz Južnog Kavkaza u Evropu, približava se ključnoj fazi, prema rečima mađarskog ministra spoljnih poslova Pétera Szijjártóa. Projekat se fokusira na omogućavanje Mađarskoj i Rumuniji da uvoze...

Grčka će ubrzati izdavanje dozvola za povezivanje za projekte obnovljivih izvora energije sa potpisanim Ugovorima o kupovini energije (PPA)

Projekti obnovljivih izvora energije ukupne kapaciteta od 2,4 GW biće dodeljeni uslovi za povezivanje sa mrežom putem ubrzanog postupka, kao nagrada za potpisane Ugovore o kupovini energije (PPA) sa industrijskim potrošačima. Ovi industrijski potrošači, koji su se obavezali na...

Srbija: Fortis Energy i PowerChina sarađuju na investicijama u obnovljive izvore energije

Turska kompanija Fortis Energy i njena srpska filijala potpisali su okvirni sporazum sa PowerChina International Group o zajedničkim ulaganjima u projekte obnovljivih izvora energije. Ova saradnja fokusira se na razvoj i izgradnju projekata vetroelektrana i solarnih elektrana u Srbiji...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!