Samsung C&T ulazi na tržište malih modularnih reaktora (SMR) sa novim projektom u Rumuniji. SMR-ovi, dizajnirani da budu kompaktniji i prilagodljiviji od tradicionalnih velikih nuklearnih reaktora, pojavljuju se kao obećavajuće rešenje za nisku emisiju ugljen-dioksida.
SMR-ovi su manji po razmeri i kapacitetu, sa kapacitetom do 300 megavata električne energije (MWe), u poređenju sa preko 1.000 MWe za velike reaktore. Njihov modularni dizajn omogućava izgradnju u fabrikama, smanjujući vreme i troškove izgradnje. SMR-ovi su posebno pogodna rešenja za udaljene ili prostorom ograničene lokacije, kao što su mala ostrva, zbog svoje manje veličine i manjih zahteva za hladnu vodu.
Ovi reaktori proizvode termalnu energiju kroz nuklearne fisione reakcije, koja se zatim pretvara u električnu energiju putem parnih turbina. SMR-ovi su opremljeni naprednim bezbednosnim karakteristikama, uključujući pasivne bezbednosne sisteme koji funkcionišu bez ljudske intervencije u vanrednim situacijama, i imaju niže izlazne snage i radne pritiske koji smanjuju rizik od nebezbednog oslobađanja radioaktivnosti.
U junu 2023. godine, Samsung C&T E&C Group potpisala je Memorandum o razumevanju sa pet globalnih kompanija za nuklearnu energiju, uključujući rumunsku Societatea Nationala Nuclearelectrica (SNN), NuScale Power Corporation i Fluor. E&C Group sada radi na projektovanju prednje inženjerske faze (FEED) SMR projekta u Rumuniji, koji uključuje zamenu postojeće termoelektrane na ugalj sa SMR-om od 462 MW, sa ciljem komercijalne eksploatacije do 2030. godine. Ovaj projekat koristi NuScale-ovu tehnologiju, koja je jedina SMR tehnologija odobrena od strane Američke nuklearne regulatorne komisije (NRC).
Ova inicijativa predstavlja značajan korak za Samsung C&T E&C Group u pozicioniranju na globalnom SMR tržištu, posebno u Evropi, gde se mnoge termoelektrane na ugalj planiraju da zatvore do 2030. godine, stvarajući nove prilike za primenu SMR-a.