Rudari osam od devet rudnika Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja (JP PEU) doneli su novu strategiju restruktuiranja i privatizacije koja podrazumeva povezivanje rudnika sa termoenergetskim sektorom i osigurava mirniju budućnost, izjavio je generalni direktor JP PEU Goran Bojić.
“Nova strategija je urađena u saradnji sa privatizacionim savetnikom i nadležnim ministartsvom i na nju je data saglasnost poslovodstva i reprezentativnih sindikata”, rekao je Bojić povodom Dana rudara 6. avgusta.
Strategija je zasnovana na principu strateškog pratnerstva, odnosno zajedničkog ulaganja u nova mešovita preduzeća sa mešovitim kapitalom, objasnio je on i napomenuo da bi se ulaganja potencijalnih partnera odnosila, pre svega, na termo energetske objekte i novu tehnologiju.
Prema mjegovim rečima, JP PEU na ovaj način ostaje jedinstveno, a sukcesivno bi se na načelima transparentnosti uključivali potencijalni strateški partneri.
On je napomenuo da je preduslov za sve ovo postizanje dogovora oko kvalitetnog socijalno ekonomskog sporazuma, kao i kolektivnog ugovora i kolektivnog ugovora o bezbednosti i zaštiti na radu.
“Nova strategija odbacuje postojeću koja je podrazumevala sto odsto prodaju kapitala JP PEU i otvara novu stranicu u razvoju Resavice kroz povezivanje rudnika sa postojećim i potencijalnim termoenergetskom objektima”, rekao je Bojić.
Nakon stabilizacije proizvodnje u podzemnoj eksploataciji i svih dešavanja u svetu u vezi energetskog deficita pravi je trenutak da kroz novu strategiju damo veliku šansu podzemnoj eksploataciji koja će omogućiti daleko sigurnije postojanje i mirniju budućnost, ocenio je on.
Na nama je, kako je dodao, da potencijale koje očigledno imamo, u saradnji sa potencijalnim strateškim partnerima unparedimo i očuvamo, i otvorimo nova radna mesta u opštinama u kojima imamo rudnike.
On je napomenuo da su rudarima JP PEU u januaru i aprilu povećane zarade 5,5 odsto, u cilju podizanja stnadrada u ovo vreme teške ekonomske krize.”Ovo povećanje zarada rudari su opravdali povećanjem proizvodnje za 15 odsto u odnosu na prvih šest meseci prošle godine”, rekao je Bojić.
Prema njegovim rečima, napokon su u maju povećane cene uglja (9 odsto komercijalnom i 25 odsto industrijskom), što će omogućiti stabilnije snabdevanje reprodukcijskim materijalima za proizvodnju u narednom periodu.
Od povećanja cene uglja značajni finansijski efekti se ne mogu očekivati jer je povećanje zakasnelo, a i cena našem uglju je deplasirana u odnosu na cenu uglja sa površinskih kopova u Srbiji kao i na cenu iz okruženja, istakao je Bojić.
Očekujemo, uz napore koje ulažemo, da kroz novu strateguju restruktuiranja i privatizacije dobijemo pravu šansu za održiv razvoj kompanije, zaključio je Bojić.
Izvor bizlife.rs