Mađarska je zvanično zatražila izuzeće za projekat Paks II od sankcija koje je uvela prethodna američka administracija, a koje ometaju njegov napredak. Ministar spoljnih poslova i trgovine, Peter Szijjarto, naveo je da su ove sankcije, koje su uvedene u poslednjim danima Bidenove administracije, politički motivisane i da su stvorile nepotrebne prepreke za projekat.
Szijjarto je ponovio posvećenost Mađarske širenju kapaciteta za nuklearnu energiju, što uključuje produžavanje operativnog veka postojećeg nuklearnog energetskog postrojenja Paks za dva desetleća, kao i napredovanje u izgradnji novih jedinica pod stalnim nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Značajan rad je već završen, uključujući stabilizaciju tla ispod oba nuklearna ostrva, a postavljeno je 43.000 potpornjih pilota, što označava 57% završetka pripremne faze. Projekat sada ulazi u ključni trenutak izlijevanja prvog betona.
Naglašavajući važnost energetske sigurnosti kao pitanje nacionalnog suvereniteta, ministar Szijjarto je istakao da Mađarska ne može obezbediti stabilno snabdevanje energijom bez nuklearne energije. Takođe je potvrdio da je u Vašingtonu postignut dogovor o obezbeđivanju izuzeća za projekat Paks II, navodeći da je izgradnja već napredovala do tačke u kojoj je zaustavljanje postrojenja neizvodljivo. Mađarska ostaje čvrsta u svom protivljenju bilo kojim budućim sankcijama Evropske unije koje bi mogle da se odnose na nuklearnu industriju. Uprkos stalnom pritisku određenih zemalja članica EU da se uvedu restrikcije na nuklearnu energiju, Mađarska je uspešno odolela tim merama i nastavlja da brani svoju nuklearnu industriju.
Szijjarto je takođe istakao globalni porast upotrebe nuklearne energije kao neophodan odgovor na rastuće zahteve za elektricitetom i kritikovao ideološki protivljenje nuklearnoj energiji. Kao primer delovanja bez praktičnog razmatranja naveo je odluku Nemačke da zatvori svoja nuklearna postrojenja. Po njegovom mišljenju, nedavna kritika nuklearne energije protivreči evropskim interesima, naročito u svetlu visokih cena energije na kontinentu. Veruje da je nuklearna energija ključna za vraćanje ekonomske konkurentnosti Evrope.