Novi izveštaj energetskog think tank-a Ember o globalnim trendovima u elektroenergetici za 2024. godinu ističe Mađarsku kao vodeću zemlju po udelu solarne energije, sa solarnim izvorima koji čine 25 procenata ukupne proizvodnje električne energije. Ovaj rezultat je pomerio Mađarsku ispred Čilea i Grčke, koji su imali po 22 procenta udela. Prošle godine, Mađarska je bila iza ove dve zemlje.
Prema podacima koje je sažeo mađarski Ministarstvo energetike, među zemljama koje godišnje proizvode više od 5 teravat-sati električne energije, jedina zemlja koja je ušla u gornji rang sa udelom solarne energije većim od 20 procenata je Španija, koja je zabeležila 21 procenat udela. Zanimljivo je da su pre deset godina ove zemlje sa najboljim rezultatima imale udela solarne energije manji od 2 procenta, što pokazuje rapidan rast sektora.
Mađarska je takođe izdvojena kao zemlja sa najbržim rastom udela solarne energije u Evropi u poslednjih pet godina, kako je pokazana u prethodnoj regionalnoj analizi Ember-a. Od 2019. godine, kada je solarna energija činila samo 4 procenta proizvodnje električne energije u Mađarskoj, zemlja je zabeležila značajan porast u udelu solarne energije.
U 2024. godini, solarne instalacije su bile toliko uspešne da je tokom više od 70 dana solarna energija zadovoljila više od 80 procenata potreba za električnom energijom Mađarske tokom perioda vršne proizvodnje. Za poređenje, ovo se dešavalo na samo oko 10 dana prethodne godine.
Do proleća 2025. godine, Mađarska je instalirala oko 7.800 megavata solarne kapacitete, od čega je oko 80 procenata te kapacitete dodano od 2020. godine. Od 2022. godine, zemlja je instalirala najmanje 1.200 megavata nove solarne kapacitete svake godine. Ministarstvo energetike je naglasilo da, iako čista energija pruža velike prednosti, njen puni potencijal može biti ostvariv samo uz adekvatnu infrastrukturu za skladištenje energije, koja je prihvatljiva za finansiranje u okviru Programa Jedlik Anjoš.
Na globalnom nivou, Ember je izvestio da su zelene energetske izvore doprinosele sa više od 40 procenata ukupne proizvodnje električne energije u 2024. godini. Ovaj rast je uglavnom bio podstaknut brzim širenjem obnovljivih izvora energije, posebno solarnih, koji su postali ključna snaga u globalnoj energetskoj tranziciji. Proizvodnja solarne energije se udvostručila u poslednje tri godine, a 2024. je postavila nove rekorde u proizvodnji električne energije i instaliranoj kapaciteti. Tokom ovog perioda, solarna energija je dodala više električne energije u globalnu mrežu nego bilo koji drugi izvor.