Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRudarstvoKontroverze oko rudnika...

Kontroverze oko rudnika litijuma Jadar: Naučnici i Rio Tinto u sukobu zbog ekoloških optužbi

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Predloženi projekat rudnika litijuma u Jadar, vredan 2,4 milijarde dolara, izazvao je novu talas kontroverzi. Naučnici povezani sa kompanijom Rio Tinto, koja stoji iza projekta, pozvali su na povlačenje rada koji tvrdi da je istražno bušenje kompanije uzrokovalo zagađenje životne sredine.

Projekat Jadar mogao bi da zadovolji značajan deo potražnje Evropske unije za litijumom, ključnim elementom za baterije električnih vozila. Međutim, izazvao je široke proteste među Srbima koji se plaše da bi rudarstvo moglo zagađivati obradive površine, šume i vodene resurse. U 2022. godini, opozicioni napori su doveli do povlačenja prvobitne dozvole za planiranje koju je srpska vlada izdala Rio Tintu. Odluka je u julu preinačena od strane Srpskog Ustavnog suda, što je ponovo izazvalo javne demonstracije.

Kontroverza je eskalirala nakon objavljivanja rada u časopisu Scientific Reports u julu, u kojem su istraživači prijavili visoke nivoe bora i litijuma u vodi nizvodno od bunara rudnika. Istraživači su upozorili da bi rudnik mogao ugroziti lokalni biodiverzitet i sredstva za život zajednica koje zavise od poljoprivrede i šumarstva. U odgovoru, glavni naučnik Rio Tinta Nigel Steward i trojica istraživača sa Univerziteta u Beogradu kritikovali su rad zbog grešaka i nedostatka rigoroznosti. Oni smatraju da rad treba da bude povučen ili značajno ispravljen.

Glavne kritike uključuju nedostatak osnovnih podataka o nivoima metala u zemljištu i vodi pre istraživanja, što kompanija smatra da bi moglo značiti da su povišeni nivoi možda “prirodni fenomen.” Takođe, veličina područja projekta je sporna; autori su naveli figure od 2031 do 2431 hektara, dok je stvarno planirano područje 388 hektara. Takođe su kritikovali rad zbog uključivanja nepodržanih referenci.

Jovan Tadić, hemičar i koautor studije, odgovorio je da je tvrdnja o nedostatku rigoroznosti neutemeljena. Objasnio je da je njihova studija prošla kroz dva kruga recenzije i da se oslanja na solidne dokaze, uključujući uporedne uzorke uzvodno i nizvodno. Takođe je napomenuo da različita tumačenja “pokrića” mogu objasniti neslaganja u vezi sa veličinom lokacije.

Tim Scientific Reports-a je odgovorio na neke od kritika Rio Tinta i pristao da napravi ispravke gde je to potrebno. Glavni urednik časopisa, Rafal Marszalek, potvrdio je da je rad pod revizijom.

Mark Macklin, rečni naučnik sa Univerziteta u Lincoln, priznao je manje netačnosti, ali smatra da povlačenje nije neophodno. Izrazio je iznenađenje zbog kritičnog pristupa Rio Tinta, koji je smatrao previše kritičnim prema malim greškama. S druge strane, Karen Hudson-Edwards, geohimčarka sa Univerziteta u Exeteru, podržava kritike Rio Tinta, tvrdeći da studija nedostaje dovoljno uzoraka i osnovnih podataka za rigoroznu procenu.

Rio Tinto tvrdi da je prikupio osnovne podatke kao deo svoje procene uticaja na životnu sredinu i da istraživanje pokazuje da se projekat Jadar može razviti bezbedno. Kompanija nastavlja da se angažuje sa kritičarima i ostaje otvorena za dijalog zasnovan na činjenicama.

Premijer Miloš Vučević je naglasio potrebu za čvrstim garancijama o bezbednosti i zaštiti životne sredine pre nego što se nastavi sa projektom, rekavši na društvenim mrežama da „nada neće biti učinjena dok ne dobijemo čvrste garancije da će ekskavacija biti bezbedna i sigurna.“

Kontroverza osvetljava širi problem dobijanja “socijalne licence” za rudarske projekte. Ivana Živojinović, istraživač na Univerzitetu za prirodne resurse i životne nauke u Beču, napominje da lokalne zajednice nisu bile dovoljno uključene u proces planiranja, što je dovelo do nepoverenja i briga za njihova sredstva za život i kulturnu baštinu. Ona zagovara dublje uključivanje zajednice i participaciju u rudarskim projektima.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Strickland Metals cilja zlato blizu površine na nalazištu Gradina kako bi proširio projekat Rogozna

Strickland Metals fokusira se na mineralizaciju blizu površine na svom Gradina nalazištu u Srbiji, s ciljem da unapredi svoj postojeći projekat Rogozna, koji sadrži 5,4 miliona ekvivalentnog zlata, i poveća resurse zlata i metala osnovnih boja. Kompanija je najavila...

Odgovorne prakse rudarenja: O rudniku litijuma u dolini Jadar

Majkl Tost, šef Odeljenja za rudarske inženjering i ekonomiku mineralnih resursa na Montan univerzitetu u Leobenu, naglasio je da će predložen rudnik litijuma u dolini Jadar će funkcionisati kao podzemni rudnik, dostižući dubine od 400 do 700 metara. Ovaj...

Evropska zelena stranka podržava srpske protestante protiv rudarenja litijuma: Poziv na iskrenu debatu i odgovornost

Evropska zelena stranka izrazila je solidarnost sa protivnicima rudarenja litijuma u Srbiji uoči debate u Narodnoj skupštini o ovom pitanju koja je zakazana za sledeću nedelju. U saopštenju objavljenom danas, Evropski zeleni su istakli da je tokom leta desetinama...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!