Elektroprivreda Srbije (EPS) planira da izgradi osam novih hidroelektrana i revitalizuje 17 postojećih, najavio je u sredu predsednik Upravnog odbora te državne kompanije Aca Marković.
Marković je na otvaranju 5. Međunarodnog foruma o obnovljivim izvorima energije u Skupštini Vojvodine kazao da će najveći kapacitet među novim hidrocentralama imati reverzivbilna hidroelektrana Đerdap 3 na Dunavu.
Kako je naglasio Marković, EPS će podsticati proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i planira da se usredsredi na proizvodnju struje iz malih hidroelektrana, vetroparkova, solarnih panela i bomase.
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić je rekao da Pokrajina raspolaže velikim potencijalima vode, vetra, geotermalnih izvora i biomase, koja se u ovom trenutku veoma malo koristi.
“U Vojvodini imamo oko dva miliona hektara obradivih površina i u tom sektoru bi moglo da se zaposli hiljade ljudi, ali potencijali biomase trenutno nisu u dovoljnoj meri iskorišćeni”, rekao je Pajtić i dodao je da je cilj Vlade Vojvodine da obnovljivi izvori čine 10 odsto ukupno dobijene energije u Srbiji.
Prema zvaničnim podacima, ukoliko bi ukupan potencijal biomase u Srbiji bio iskorišćen, on bio bi dovoljan da zadovolji oko 20 odsto ukupne potražnje energije u našoj zemlji.
Vojvođanski sekretar za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje Dušanka D. Sremački najavila je da će za mesec dana biti završen Prostorni plan Vojvodine, koji će biti strateški dokument za sva buduća ulaganja i u sektoru energetike.
“To će biti strateški dokument za korišćenje i očuvanje prostora Vojvodine. Osnovni cilj za obnovljive izvore energije je da povećamo njihovo učešće sa sadašnjih 7,7 odsto na 19 odsto do 2020. godine”, rekla je Sremački i dodala da Streteški plan garantuje realizaciju investicija u oblasti obnovljivih izvora energije.
Predsednik programskog odbora Foruma Tihomir Simić rekao je da su zemlje EU utvrdile energetsku platformu do 2020. godine kojoj teži i Srbija, a prvi korak na tom putu bilo je donošenje Zakona o energetici, koji je u skladu sa standardima EU u toj oblasti.
Članice EU su donele strategiju Evropa 2020 koja predviđa da se potrošnja energije iz obnovljivih izvora poveća na 20 odsto do 2020. godine, a da bi se taj cilj ostvario zemlje-članice imaju posebne planove.
U svim zemljama EU uveden je program za unapređenje obnovljivih izvora energije fiksiranim tarifama za energiju koja se proizvodi iz tih izvora, koje su u skladu sa stvarnim troškovima proizvodnje za svaki izvor energije.
Pokrovitelji dvodnevnog skupa su Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine i javno preduzeće Elektrovojvodina, a organizatori su Institut za evropske poslove iz Diseldorfa, TMC Grupa i Pokrajinski centar za energetsku efikasnost.
Izvor beta.rs