Ććerka kompanija Hidroelektrane na Drini, deo Elektroprivrede Republike Srpske (ERS), pokrenula je javnu nabavku sa ciljem produženja radnog veka i unapređenja efikasnosti hidroelektrane Višegrad. Fokus nabavke je izrada konceptualnog rešenja i studije izvodljivosti, a procenjena vrednost ugovora iznosi oko 750.000 evra, bez PDV-a.
Projekat podrazumeva izradu detaljnog konceptualnog rešenja za rekonstrukciju elektrane, kao i studije izvodljivosti vezane za nabavku i ugradnju nove elektro i mašinske opreme. Takođe uključuje pripremu tehničke dokumentacije potrebne za izvođenje građevinskih radova neophodnih za realizaciju projekta. Ugovor će biti dodeljen ponuđaču sa najnižom ponudom.
Hidroelektrana Višegrad, smeštena na reci Drini, odmah uzvodno od grada Višegrad, proizvodi električnu energiju od 1989. godine. Izgrađena je kao rečna elektrana, sa gravitacionom betonskom branom i zgradom mašina na levoj obali reke. Nakon 35 godina neprekidnog rada, elektrana je predviđena za značajnu modernizaciju kako bi se obezbedio bezbedan i pouzdan rad u budućnosti. Generalni projekat rekonstrukcije i studiju izvodljivosti je 2023. godine izradio Energoprojekt – Hidroinženjering. Novo pokrenuta nabavka predstavlja naredni korak, koji podrazumeva detaljniju razradu predloženih rešenja.
Modernizacija je podeljena u dve faze. Prva faza obuhvata izradu konceptualnog rešenja, koje treba biti završeno u roku od osam meseci od potpisivanja ugovora. Nakon toga sledi period od 30 dana za usaglašavanje sa zahtevima i zvanično odobrenje. Druga faza fokusiraće se na izradu studije izvodljivosti, koja treba biti završena u roku od tri meseca od odobrenja konceptualnog rešenja, uz dodatnih 20 dana za tehničko usaglašavanje i potvrdu od strane naručioca.
Izabrani izvođač biće zadužen i za stručnu podršku prilikom izrade tehničke dokumentacije za buduće tendere vezane za nabavku opreme i izvođenje građevinskih radova. Krajnji cilj projekta je povećanje instaliranog kapaciteta i unapređenje energetske efikasnosti elektrane, čime se podržava dugoročna bezbednost i performanse rada.
Ovim ulaganjima, koja obuhvataju rehabilitaciju i zamenu opreme kao i sve prateće građevinske radove, predstavlja se ključni napredak u energetskoj infrastrukturi Bosne i Hercegovine i doprinosi ostvarivanju održivog korišćenja domaćeg potencijala hidroenergije.