Generalni direktor EPS-a formirao je prošlog meseca Stručni tim za realizaciju Projekta razvoja distributivne mreže EPS-a, koji će se finansirati iz kredita Evropske investicione banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), ukupne vrednosti od 80 miliona evra. Na čelu tima je Miroslav Lutovac, direktor za strategiju i investicije u distribucijama EPS-a, koji je za naš list rekao da je glavni zadatak ovog tima da obezbedi zajednički rad, koordinaciju i jednoobrazno sprovođenje programa implementacije projekta u svim privrednim društvima za distribuciju.
Mreža i softver
– U Timu su predstavnici JP EPS-a i svih privrednih društava za distri- buciju, a naš prvi zadatak je da zajedno sa konsultantom, italijanskom firmom „Ćezi“, sagledamo stanje mreže i brojila u svim sredinama gde će se novi sistem merenja primeniti. Biće to i najsloženiji deo posla. Pri tome, ceo Projekat (priprema tendera, izbor najpovoljnijeg ponuđača, nabavka i ugradnja potrebne opreme, a potom i ocena uspešnosti) realizovaće se u skladu sa propisima i procedurama i pravilima banaka–kreditora. Novi sistem merenja implementiraće se, za početak, kako je dogovoreno, na pod- ručjima Novog Pazara, Vrbasa, Krnjače, Velike Plane i Vranja. U tom pogledu, ovo jeste pilot-projekat, pogotovo što se počinje od analize trenutnog stanja u distributivnoj mreži, da bi se stiglo do ugradnje novih, sofisticiranih, brojila i mernih uređaja – kazao je Lutovac i naveo da je Stručni tim prvi sastanak održao 2. februara, kada je stupio na snagu i ugovor sa konsultantom, pa se ovaj datum može smatrati početkom rada na implementaciji Projekta.
Prema njegovim rečima, i Stručni tim EPS-a i konsultanta čeka vrlo složen posao budući da je stanje na terenu raznoliko i da distributeri mnogim mernim mestima ne mogu ni da priđu. To je, pak, samo deo obaveza. Istovremeno će se raditi i na definisanju uslova za nabavku softvera koji će biti u funkciji nove, pametne, mreže i pametnih brojila. Ni to neće biti jednostavno, jer treba naći softver koji će moći da se uklopi sa postojećim različitim softverima za obračun potrošnje u PD za distribuciju. Paralelno sa ovim aktivnostima ići će i definisanje uslova za nabavku novih brojila, ispitivanje ponude ovih uređaja na tržištu i, potom, raspisivanje tendera. Nabavka će teći u dva dela, sa prvom fazom pretkvalifikacije ponuđača.
– Glavna svrha ovog projekta jeste da se u distribuciji električne energije obezbedi tačno merenje potrošnje i odgovarajuća, dvosmerna, komunikacija sa kupcima, što će svoje pune efekte pokazati kada bude otvoreno domaće tržište i kada kupac bude mogao da bira snabdevača električnom energijom. Kvalitetno i tačno merenje od značaja je i za buduće odnose distribucije i trgovca, ali pre svega imamo na umu da će sa pametnom mrežom i uređajima kupac dobijati tačan i pregledan račun za utrošenu energiju, a kada bude modernizovana celina distributivnog sistema, moći će i da upravlja sopstvenom potrošnjom. Zbog toga ovo i jeste pilot-projekat, iako su privredna društva EPS-a za distribuciju i u proteklim godinama nabavljala i ugrađivala sofisticirana brojila – objasnio je Lutovac.
Na pitanje zašto se nabavlja „samo“ dvesta hiljada brojila, naš sagovornik je kazao da ovu cifru treba uzeti uslovno, jer će se o tome još razgovarati, ali, u celini, znatno više sredstava biće uloženo u mrežu i pripremu mernih mesta za ugradnju pametnih brojila, kao i za nabavku softvera, nego za kupovinu samih brojila i mernih grupa, za velike potrošače.
Lutovac je naglasio da će Stručni tim stalno sarađivati sa predstavnicima EIB I EBRD radi što uspešnije realizacije Projekta modernizacije distributivne mreže i merenja električne energije u navedenim sredinama, ali je i rekao da je od posebne važnosti puno učešće privrednih društava za distribuciju, koja će, u krajnjem, biti korisnici ovog novog sistema upravljanja i merenja.
Smanjenje gubitaka energije
Stručni tim je pripremio i Operativni program rada, prema kome priprema realizacije projekta treba da se obavi do sredine jula, objavljivanje tendera do kraja oktobra ove, a izbor najpovoljnijeg ponuđača do marta 2012. godine. Iza toga nastupa sama realizacija na terenu, sa ugradnjom brojila za daljinsko očitavanje, što bi trajalo 20 meseci, a potom bi usledila ocena uspešnosti obavljenog posla.
– U krajnjem, uspešnost realizacije Projekta najočitije će se ogledati u smanjenju gubitaka električne energije i boljoj naplati potrošnje, što pametne mreže i brojila omogućuju. Uostalom, iz pregleda mesta koja su odabrana za implementaciju Projekta jasno je da su ciljane sredine u kojima su gubici, naročito netehnički, veliki, a naplata slabija nego drugde. Sa novim sistemom daljinskog upravljanja potrošnjom ova slika treba da se promeni – istakao je Lutovac.
Izvor Elektroenergetika.info