Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Benzin mora po jednoj tarifi

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

Evropska komisija smatra da izmjene Zakona o akcizama, kojima su prvih dana ove godine u Srbiji uvedeni različiti nameti na gorivo domaćeg i stranog porijekla, nisu u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. Ovo je za „Novosti“ potvrdio potpredsjednik Vlade Božidar Đelić.
– O tome me je pismom obavijestio Pjer Mirel, koji je, u ime Brisela, kopredsjedavajući Komitetu za praćenje primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma – kaže potpredsjednik Đelić. – Mirel mi je prenio da je Evropska komisija mišljenja da smo izmjenama i dopunama Zakona o akcizama povredili dvije odredbe Prelaznog trgovinskog sporazuma, kao i član 41 Energetske zajednice jugoistočne Evrope.

Time smo prekršili obavezu da proizvodi jedne strane, neposredno ili posredno, ne smiju da budu diskriminisani u odnosu na slične proizvode koji potiču sa teritorije druge strane. Evropska komisija, naime, smatra da mjere predviđene trgovinskim sporazumom, koje se odnose na privremenu zaštitu monopola, ne mogu više da se primjenjuju, s obzirom na to da NIS više nije u državnom vlasništvu.
– Predloženo je da ovo bude jedna od tačaka na sjednici Komisije za kontrolu primjene Sporazuma, koji će se održati 22. marta ove godine u Briselu – ističe Đelić. – Siguran sam da ćemo u Vladi Srbije vrlo brzo pronaći model koji odgovara i državi, ali i NIS-u i partnerima u Evropskoj komisiji. Srbiji, u godini kada očekuje da postane kandidat za pridruženje Uniji, prepreka ove vrste u evrointegracijama nije potrebna.

Pismo koje je u petak kasno uveče dobio ministar Đelić zapravo je odgovor Brisela na dopis koji je, sredinom januara ove godine, preko delegacije EU u Beogradu, Evropskoj komisiji uputila ministarka finansija Diana Dragutinović. U tom pismu se kaže da postojanje različitih akciza na domaće i uvozne naftne derivate nije u suprotnosti sa direktivama EU i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
– Višeakcizna politika na snazi je u više zemalja Evropske unije, kao što su Austrija, Belgija, Luksemburg, Holandija, Njemačka, Španija, Francuska i Švedska – stajalo je u pismu ministarke Dragutinović. – Izmjenama Zakona o akcizama ne ugrožava se liberalizacija tržišta naftnih derivata u Srbiji, jer svi distributeri plaćaju isti iznos akcize za jednake tipove benzina ili dizela.

Kako je „Novostima“ u Vladi Srbije potvrđeno, izmjene nedavno usvojenog Zakona o akcizama uglavnom su spremne. Država je najbliža ideji da aktivira svoj stari prijedlog akcizne politike za naftne derivate.
– Vlada je krajem prošle godine Skupštini i ponudila da akcize na derivate budu iste kao do sada, a da se, što zakon i predviđa, samo usklade sa godišnjim rastom cijena na malo iz 2010. godine – tvrde u Njemanjinoj 11.
Praktično, za sve vrste benzina bi, ako zaista dođe do izmjena postojećeg zakona, akciza bila uvećana za 4,6 dinara, odnosno, umjesto prošlogodišnjih 44,70 dinara bila bi 49,3 dinara. Kada su u pitanju dizel goriva, akciza bi bila 33,6 dinara (prošle godine bila je 30,47 dinara).
Od Nove godine se, da podsjetimo, primjenjuju dvojne akcize, što je dovelo do toga da akcize na naftne derivate za evro BMB 98 i evro premijum BMB 95 budu 4,8 dinara više nego u prošloj godini, dok je za ostale vrste benzina akciza viša za 30 para nego u 2010. godini. Za evrodizel namet je veći čak za 6,53 dinara nego prošle godine, a za ostale vrste dizel goriva je viši 4,53 dinara.

NIS: Potrebno naći balans

Naftna industrija Srbije saglasna je sa potpredsjednikom Vlade Božidarom Đelićem da je po pitanju akcizne politike na naftne derivate potrebno naći balans koji neće diskriminisati ni uvoznike, ni srpske rafinerije koje još nisu u stanju da proizvode sve proizvode evrokvaliteta, saopšteno je iz NIS-a.

Diskriminacija

U pismu koje je u subotu uveče upućeno potpredsjedniku Vlade Srbije kaže se i da je očigledno da je bilo fiskalne diskriminacije na osnovu koje svi uvozni derivati potpadaju pod najviše akcize, dok se niži iznosi nameta odnose na ona goriva koja u većoj mjeri zagađuju životnu okolinu zbog lošijeg kvaliteta.

Izvor Capital.ba

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene TTF gasa opale usled povećane ponude LNG-a i američkih sankcija ruskom LNG-u

Fjučersi TTF gasa za februar 2025. godinu na ICE tržištu pali su u drugoj nedelji januara 2025. u poređenju sa prethodnom nedeljom, iako su ostali iznad €45/MWh tokom cele nedelje. U četvrtak, 9. januara, fjučersi TTF gasa dostigli su...

Region: Cene električne energije na tržištu JIE opale usled smanjene potražnje i nižih cena gasa

U 2. nedelji 2025. godine, cene električne energije na tržištu jugoistočne Evrope (JIE) opale su usled smanjene potražnje za električnom energijom i nižih cena gasa. Svi tržišta JIE zabeležila su pad cena električne energije, osim Turske. Srbija i Italija...

Slovenija: NE Krško premašila ciljeve proizvodnje električne energije u decembru 2024. godine

U decembru 2024. godine, nuklearna elektrana Krško, zajednički vlasništvo Slovenije i Hrvatske, proizvela je 521.917 MWh neto električne energije, čime je premašila planiranu proizvodnju od 513.000 MWh za 1,74%. Za poređenje, proizvodnja elektrane u decembru 2023. godine iznosila je 518.576...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!