Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaEvropa:Sad se vidi...

Evropa:Sad se vidi šta znači Južni tok

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Kriza u Ukrajini i mogućnost da ekstremisti u toj zemlji spreče protok gasa i nafte pokazuje koliko je vitalan značaj gasovoda Južni tok.

Krađe velike količine oružja iz vojnih skladišta u zapadnoj Ukrajini pokazale su da će neki ekstremisti, koji se neskriveno ponose neonacističkim obolježjima i ideologijom usmerenom protiv Rusa, Jevreja i drugih naroda, usmeriti mržnju i ukradeno oružje upravo protiv ovog gasovoda.

Neke zemlje u regionu dobro su shvatile tu opasanost. Šef bugarske diplomatije Kristijan Vigenin upozorava da “kriza oko Ukrajine naglašava važnost projekta Južni tok”.

On smatra da je, zbog ove krize, izgradnja Južnog toka dobila nove argumente, jer je za EU u celini, pa i za Bugarsku, važno da se obezbedi gas za građane.

“Takva bezbednost nije garantovana preko tranzitne zemlje (Ukrajine) koja poslednjih godina pokazuje visoki nivo nestabilnosti”, zaključuje bugarski ministar inostranih poslova.

Opasnost se nadvila i nad Srbijom, celim Balkanom i Evropom, koja većinu svojih potreba za gasom podmiruje upravo iz Rusije.

Ugrožene su sve zemlje koje se snabdevaju tim energentom skoro isključivo pomoću pomenutog gasovoda koji ide preko nestabilne Ukrajine, gde nesmetano deluju organizacije poput “Desnog sektora”.

Srbija, ali i ostatak kontinenta, postići će energetsku sigurnost tek izgradnjom gasovoda Južni tok, koji će dopremati gas bezbednom rutom preko Crnog mora, zaobilazeći pri tom trusno područje Ukrajine.

Samo u tom slučaju će svi moći da odahnu, pa i srpski potrošači ruskog gasa, a ekstremisti će morati da priznaju da je njihov ucenjivački kapacitet konačno dostigao nultu vrijednost.

Izvor Glas Rusije

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene prirodnog gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i rizika oko Hormuškog moreuza

U 24. nedelji 2025. godine, cene prirodnog gasa u Evropi su porasle usled rastućih geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku. Eskalacija je počela nakon što je Izrael izveo seriju udara na Iran, što je izazvalo strahovanja od šireg sukoba u...

Region: JIE beleži mešovite trendove cena električne energije uz rast potražnje i skok obnovljive energije u 24. nedelji 2025.

U 24. nedelji 2025. godine, cene električne energije pale su u svim zemljama Jugoistočne Evrope (JIE), osim u Italiji i Turskoj. Uprkos napetostima na Bliskom istoku i rastućim cenama gasa, evropske cene električne energije su uglavnom opale u poslednje...

Slovenija: Distributeri će do 2026. uložiti preko 150 miliona evra u modernizaciju pametnih mreža

Pet vodećih slovenačkih kompanija za distribuciju električne energije — Elektro Primorska, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska, Elektro Celje i Elektro Maribor — planiraju da do marta 2026. godine ulože više od 150 miliona evra u modernizaciju nacionalne elektrodistributivne mreže i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!