Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaTopionica koja će...

Topionica koja će doneti čisto nebo

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Najveća srpska investicija u oblasti ekologije, projekat rekonstrukcije topionice i izgradnje nove fabrike sumporne kiseline u Boru, donedavno je bila u žiži.

Ne zbog složenosti i obimnosti poslova koji su ceo ovaj grad učinili najvećim gradilištem u zemlji, ni zbog nove tehnologije koja će njemu i okolnim selima doneti čisto nebo, već zbog kašnjenja u projektovanju.

“Neću sebi zameriti ako nova topionica ne bude gotova sredinom naredne godine, već mesec-dva kasnije. Ne bežim od rokova, ali približavam stvari realnosti”, kaže za “Novosti“ generalni direktor RTB, Blagoje Spaskovski.

“Jer, nijedna topionica u svetu nije izgrađena za manje od pet godina, a Bor je i prvi u svetu gde se izvodi braunfild investicija – gradi se nova topionica, ali stara za to vreme ne stoji, i svi živimo od njenog rada. Ipak, ma koliko ovaj projekat bio važan za Bor, celu Timočku krajinu, kao i za Srbiju, ne možemo da radimo bez odgovarajućih dozvola i ne zameram nikome što su radovi, na onim mestima za koje nije postojala dozvola, bili zaustavljeni”.

Sada se, tvrdi sagovornik Novosti, ponovo odlično radi, i zato je ubeđen da će sredinom naredne godine „pritisnuti dugme i pokrenuti novu fleš-peć i novu fabriku sumporne kiseline“. Na gradilištu je stalno angažovano oko 400 ljudi, vrvi kao u košnici, a „teška metalurgija“ od betona i čelika miriše na svakom koraku gradilišta.

Ministarka zaštite životne sredine, razvoja i energetike dr Zorana Mihajlović prilikom posete Boru rekla je da je ova „najveća srpska investicija u oblasti ekologije“ posebno značajna za državu i da će zato Vlada učiniti apsolutno sve da RTB i u narednom periodu normalno funkcioniše i da Bor na vreme dobije novu topionicu.

Vrednost celog projekta nove topionice je 265 miliona evra. Država garantuje njegovu opravdanost i isplativost. Od te sume, 100 miliona evra košta rekonstrukcija pola veka starog postrojenja, a čak 165 miliona evra vredi ekološka komponenta projekta, odnosno nova fabrika sumporne kiseline, postrojenje za prečišćavanje industrijskih voda i nova energana.

“Prvi put ćemo imati mogućnost da prerađujemo 400.000 tona koncentrata godišnje, a to je 80 do 100.000 tona bakra. Ekonomski efekat koji dolazi sa novom tehnologijom topljenja donosiće Basenu šest miliona evra više mesečno, a Bor će posle 110 godina rudarenja na ovim prostorima, konačno dobiti čisto nebo, kao ono iz 1903. godine”, naglašava generalni direktor RTB.

Svakako da je važno što ćemo po izgradnji nove topionice imati više bakra i zlata i čisto nebo nad Borom.

Ostalo je da se izgradi nova fabrika kiseonika za koju su započeti poslovi jer je u interesu njenog vlasnika, nemačkog „Mesera“, da bude završena na vreme. Ovih dana kreće izgradnja flotacije šljake kao i fabrike za prečišćavanje voda. Njena izgradnja će trajati duže, pa je sa Ministarstvom ekologije usaglašeno da se u jednu od rupa, gde je kopana šljaka, postavi folija i voda tamo odlaže do završetka fabrike.

Izvor B92

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Nova solarna elektrana od 466 kW počela da radi u termoelektrani Brestanica

Nova solarna elektrana snage 466 kW zvanično je počela da proizvodi struju u termoelektrani Brestanica, čime je ostvaren značajan korak u povećanju proizvodnje obnovljive energije u ovom državnom postrojenju u opštini Krško. Fotonaponski sistem postavila je kompanija GEN-I Sonce, ćerka...

Region: Nastavljaju se pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska

Pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska napreduju, a nadležni rade na obezbeđivanju neophodnih lokacijskih uslova. Naredne faze obuhvatiće izradu glavnog projekta, potrebnog za dobijanje građevinske dozvole, kao i sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu. Ove mere imaju za cilj da...

Grčka: Helenska asocijacija za energiju vetra zahteva hitne reforme radi uravnoteženja obnovljivih izvora energije

Helenska asocijacija za energiju vetra (ELETAEN) zahteva hitne reforme u grčkoj strategiji obnovljivih izvora energije, upozoravajući da sadašnje prekomerno oslanjanje na solarnu energiju ugrožava stabilnost nacionalne elektroenergetske mreže i ometa postizanje ciljeva energetske tranzicije. Rukovodstvo ELETAEN-a predstavilo je sveobuhvatan plan...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!