Ministar energetike Zorana Mihajlović izjavila je da će na sledećoj sednici Vlade Srbije biti reči o besplatnom grejanju za energetski zaštićene kupce.
Ministarka očekuje da će na sledećoj sednici Vlade Srbije biti usvojene izmene uredbe o energetski zaštićenim kupcima, kojom će biti omogućeno i besplatno grejanje za one koji troše toplotnu energiju.
“Dopunili smo uredbu o energetski zaštićenim kupcima, a osim struje i gasa, biće i besplatno grejanje”, rekla je Mihajlovićeva na konferenciji za novinare u Vladi Srbije i dodala da je proces davanja mišljenja na uredbu završen, da je dokument kružio po ministarstvima, i na narednoj sednici vlade treba da bude usvojen, “što znači da će pre grejne sezone postojati i ta vrsta olakšice”.
Ko su energetski zaštićeni kupci
Prema važećoj Uredbi Vlade Srbije, energetski zaštićeni potrošači imaju pravo da dobiju između 120 i 250 kilovat-sati besplatne struje mesečno, u zavisnosti od broja članova domaćinstva, kao i od 35 i 75 kubnih metara gasa mesečno tokom grejne sezone.
Pravo da steknu status energetski zaštićenog potrošača imaju domaćinstva sa jednim članom koja mesečno primaju do 12.900 dinara, porodice sa dva ili tri člana koja zarađuju do 18.786 dinara mesečno, četvoročlane i petočlane familije sa zaradom do 24.672 dinara i domaćinstva sa šest i više članova koja primaju do 30.558 dinara mesečno.
Zaštićeni status domaćinstva mogu i da izgube, ako im je mesečna potrošnja struje i gasa dva i po puta veća od limita predviđenog uredbom o energetski zaštićenom potrošaču.
Mihajlovićeva je ranije u intervjuu Tanjugu rekla da se u razgovoru sa građanima došlo na ideju da je neophodno omogućiti da i oni koji troše toplotnu energiju, odnosno grejanje, budu obuhvaćeni uredbom. Cilj je, kako je tada objasnila, da se izmenom uredbe socijalno ugroženima omogući da mogu da plate sve svoje obaveze.
Sve je spremno za početak grejne sezone
Ministarka Mihajlović izavila je i da je sve spremno za početak grejne sezone u Srbiji od 15. oktobra i da su toplane u mnogo boljem stanju nego pre godinu dana.
Mihajlovićeva je na konferenciji za novinare kazala da su remonti u toplanama urađeni, da su nabavljene dovoljne količine energenata i da je kroz reprograme raskinut začarani krug dugovanja između toplana, Srbijagasa i Direkcije za robne rezerve.
“Učinili smo sve da finansijski i poslovno pomognemo i konsolidujemo toplane jer mislimo da je to prvi korak koji je neophodan u daljem radu. Prethodnih godinu dana smo se bavli pripremom za grejnu sezonu, iako smo nasledli loše stanje”, kazala je ona.
Mihajlovićeva je upozorila da i pored toga postoje toplane koje i dalje imaju probleme navodeći toplanu u Novom Pazaru.
“Ne samo da je blokirana toplana, blokiran je i grad i to je nešto što ne može da se reši a da se lokalna samouprava malo više ne uključi u ono što se zove komunalni život u tom gradu”, kazala je ona.
Mihajlovićeva je istakla da postoji odlična saradnja sa Poslovnim udruženjem toplana i pedesetak toplana u Srbiji, ali da je kritična tačka ostala nedovoljna saradnja sa onima koji vode opštine i gradove.
Ona je kazala da lokalne samouprave često nisu nabavljale dovoljno energenata, niti su raspisivale tendere očekujući da će država da pomogne kad počne grejna sezona, jer mora da se obezbedi grejanje za građane.
Mihajlovićeva je navela primer toplane u Bajinoj Bašti, koja je 2. oktobra raspisala tender za nabavku energenta, a grejna sezone počinje 15. oktobra.
“To je nedopustivo”, kazala je ona i dodala da toplana u Jagodini nije dogovorila reprogram duga sa Srbijagasom i da je zbog toga obustavljena isporuka gasa, a da se problemi mogu očekivati u toplani u Bečeju zbog duga.
Kao preduzeće gde ima tehničkih i finansijskih problema, Mihajlovićeva je navela i toplanu u Bečeju, gde su, kako je rekla, prosečne zarade 66.000 dinara, a iskazan je “enormno” veći gubitak u 2012. godini nego u 2011, što će Ministarstvo energije tražiti da se istraži.
Mihajlovićeva je kazala da postoji i tri ili četiri toplane koje ne poštuju Uredbu o maksimalnim i minimalnim cenama grejanja i navela da je jedna od njih toplana u Pirotu.
“Toplana Pirot ne poštuje uredbu Vlade o minimalnim i maksimalnim cenama grejanja i pitanje da li će ta toplana povećati ili sniziti cene grejanja je pitanje za inspekciju u Ministarstvu trgovine”, kazala je ona.
Mihajlovićeva je kazala da je plan Ministarstva da se u narednih godinu dana bavi kvalitetom energenata i modernizacijom toplana.
Ona je uputila poziv svim zainteresovanim investitorima da je jave i učestvuju u modernizaciji toplana, bilo da se radi o promeni energenta za toplane ili uvođenju kogenerativnih postrojenja za proizvodnju toplotne i električne energije.
Ministarka enegetike Srbije je kazala i da će na narednoj sednici Vlade biti usvojene dopune Uredbe o energetski zaštićenom kupcu, po kojima će, pored određenih besplatnih količina struje i gasa, socijalno ugroženi građani dobiti i besplatno grejanje.
Toplane protiv poskupljenja grejanja
Predsednik Poslovnog udruženja Toplane Srbije Milovan Lečić izjavio je da rast cene energenata trenutno nije takav da bi trebalo povećavati cenu grejanja.
On je na konferenciji za novinare Ministarstva energetike o predstojećoj grejnoj sezoni kazao da nema najava da će biti povećanja cena grejanja u oktobru, osim u Beogradu, Kragujevcu i Pirotu.
“Nije cilj toplanama da povećavaju cene i na taj način smanje procenat naplate. Nama je cilj da povećamo procenat naplate, racionalno proizvodimo toplotnu energiju i smanjimo gubitke i kroz to pokušavmo da pratimo rast cena energenata”, kazao je Lečić.
Lečić je kazao i da bi trebalo sačekati da prođe prvih 15 dana grejne sezone, dobro analizirati postojeće cene i na bazi toga napraviti projekciju za naredni period.
“Beograđani neće imati problema s grejanjem”
Beograđani ove zime neće imati nikakvih problema sa grejanjem, jer su preko leta završene sve pripreme neophodne za grejnu sezonu, izjavio je gradonačelnik u tehničkom mandatu Dragan Đilas.
Đilas je naveo da je prošle sedmice tražio da grejanje počne pre zvanične grejne sezone, napominjući da je nabavljen mazut i urađeni su potrebni remonti.
“Mislim da Beograđani ove zime neće imati nikakvih problema sa grejanjem, kao što je to bio slučaj prethodnih godina”, naglasio je on.
Upitan da prokomentariše najavljeno povećanje cene grejanja, Đilas je rekao da povećanje cene gasa automatski povećava i cenu grejanja, ali da o tome treba da odlučuju oni koji su ga smenili sa mesta gradonačelnika.
“Važno je da je sistem grejanja spreman i preko leta su završene sve pripreme neohodne za grejnu sezonu”, rekao je Đilas novinarima posle obilaska Biznis inkubatora Kancelarije za mlade.
Izvor Beta