Fluktuacija vetra kao primarnog energenta i malo vreme iskorišćenja snage su osnovne karakteristike vetrogeneratora
Stručni rad „Tretman vetroelektrana u simulacionim modelima analize rada elektroenergetskog sistema” predstavili su Slobodan Milić i Nikola Tomasović iz „Energorpojekt-Entela” na Međunarodnom savetovanju „Energetika 2014”, koje je održano od 25. do 28. marta na Zlatiboru.
Proizvodni deo elektroenergetskog sistema Srbije zasniva se na korišćenju sopstvenih primarnih energenata, u prvom redu uglja i hidropotencijala. Usled negativnog uticaja postojeće tehnologije proizvodnje energije iz uglja na životnu sredinu i potrebe da se razvoj energetskog sekotra uskladi sa sa principima očuvanja životne sredine, donešen je Zakon o energetici i potpisan Ugovor o energetskoj zajednici, koji predviđaju intenzivnije korišćenje obnovljivih izvora energije. Do sada je realizovan značajan deo projektne dokumentacije, posebno one koja se odnosi na korišćenje energije vetra.
Vetar se danas u značajnoj meri koristi za proizvodnju električne energije u svetu. U Evropi prednjače Nemačka i Španija. Nemački energetski sistem je dominantno termosistem, dok španski raspolaže i značajnim hidrokapacitetima.
Prosečno vreme angažovanja iskorišćenja maksimalne snage vetrogeneratora u Evropi, u 2012. godini, iznosilo je 1.800 sati godišnje ili oko 21 procenat. Najveće vreme angažovanja bilo je Irskoj, slede Danska, Portugal i Španija. I pored niske vrednosti iskorišćenja maksimalne snage, gotovo sve evropske zemlje su pristupile aktiviranju potencijala vetra.
Fluktuacija primarnog energenta i malo vreme iskorišćenja snage su osnovne karakteristike vetrogeneratora. Namenska merenja brzina vetra na više lokacija u Srbiji ukazuju na značajan broj dana bez vetra, odnosno sa brzinama ispod minimalne od 4 m/s. To upućuje na problem bilansiranja snage vetrogeneratora.
Dosadašnja praksa da se vetroelektrane bilansiraju samo po energiji u značajnoj meri umanjuje njihove ekonomske pokazatelje. Međutim, konačan stav po pitanju bilansiranja snage moguće je doneti nakon razmatranja dužeg vremenskog perioda, na primer 30 godina, a takvi podaci ne postoje. Merenja na tri lokacije u Srbiji, tokom tri godine (2010–2013.) pokazala su da postoji smanjenje vetrovitosti tokom leta, a povećanje tokom jeseni i zime.
Energija vetra se ne može akumulirati i mora se proizvoditi sve vreme sa raspoloživom snagom. U skladu sa tim, vetroelektrane treba angažovati punom raspoloživom snagom sve vreme postojanja uslova za stabilan rad, a drugi, fleksibilniji izvori obezbeđuju balansnu snagu, rezervu i slično. U tom smislu, u sistemu EPS-a, njihovo angažovanje bi usledilo nakon tehničkog minimuma termoelektrana i konstantne proizvodnje hidroelektrana. Sva ostala proizvodnja bi se, u redovnom radu, prilagođala vetroelektranama.
Kratko vreme rada i značajne investicije uslovljavaju visoke troškove proizvodnje vetroelektrana. U cilju stimulacije korišćenja obnovljivih izvora energije definisane su obaveze preuzimanja energije iz vetroelektrana i fid-in tarife.
Izvor Serbia Energy