Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Srbija će uspeti...

Srbija:Srbija će uspeti da ispuni cilj da do 2020. godine iz obnovljivih izvora proizvodi 27% finalne potrošnje energije?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Srbija će uspeti da ispuni cilj da do 2020.godine iz obnovljivih izvora proizvodi 27% finalne potrošnje energije,ocenili su predstavnici Ministarstva energetike,dok investitori u obnovljive izvore energije smatraju da,ako se ulaganja u tu oblast nastave dosadašnjim tempom,ispunjenje tog cilja neće biti moguće,zbog čega bi Srbija mogla da plaća određene penale.

Srbija je poslednjih godina od neophodnih 1.092 megavata kapaciteta iz obnovljivih izvora energije podigla postrojenja od samo 89 megavata, istaknuto je na skupu “Perspektive obnovljivih izvora energije do 2020. godine – Ima li Srbija kapacitet za dostizanje cilja” u organizaciji Centralno evropskog foruma za razvoje (CEDEF).

Ukazano je i da će dostizanje obavezujućeg cilja od 27% “zelene energije” zavisiti i od energetske efikasnosti i smanjenja ukupne potrošnje energije,jer će u slučaju rasta potrošnje porasti i količina koju moramo dobijati iz obnovljivih izvora energije.

Savetnik u Sektoru za obnovljive izvore Ministarstva energetike I rudarstva Predrag Milanović podsetio je da je Srbija 2009. godine iz obnovljivih izvora dobijala 21,2% od ukupne potrošnje energije i dodao da se intezivno radi na tome da do 2020. dostignemo obavezujući cilj od 27% “zelene energije” i na stvaranju ambijenta za investicije.

U narednom periodu se mogu očekivati i nove povoljnosti za investiture u tu oblast, rekao je on i najavio usvajanje izmena zakona o energetici do kraja leta ili početka jeseni, a potom i usklađivanja podzakonskih akata sa novim zakonom i uređivanje pravnog okvira u oblasti biogoriva i biomase.

On je naveo i da su podsticajne tarife za obnovljive izvore energije od marta ove godine porasle za 1,2 odsto zbog usklađivanja sa godišnjom inflacijom.

Direktorka kompanije “Continental Wind Srbija” Ana Brnabić izrazila je sumnju da će Srbija uspeti da postigne cilj da do 2020. godine dobije 27 odsto iz obnovljivih izvora energije, ali da za to imamo kapaciteta, istakavši da dostizanje tog cilja svakako eće biti moguće bez ulaganja u vetroparkove, koji mogu brzo da se realizuju, za dve godine.

Ako ne uspemo da ispunimo cilj od 27 odsto, to bi se moglo odrzaiti na evrointegracije Srbije i pitanje je da li će biti nekih penala koje ćemo morati plaćati zbog toga, rekla je Brnabić i dodala da ćemo verovatno morati da uvozimo “zelenu energiju”.

Ona je navela da će ukupne investicije u energiju vetra u Srbiji, da bi se ispunila propisana kvota od 500 megavata iz vetroparkova, iznositi oko 700 mil EUR, što je značajno za srpsku privredu, punjenje budžeta i pokretanje domaće građevinske industrije.

Brnabić je navela da je Nacionalnim akcionim planom za obnovljive izvore energije predviđeno da 46% od ukupnih instalisanih kapaciteta do 2020. godine treba da dođe iz energije vetra, kao i da će zbog izgradnje vetroparkova struja do 2020. poskupeti za samo 2,4%.

Zamenik direktora Bloka energetika NIS-a Igor Korać istakao je da ta naftna kompanija poštuje međunarodne trendove i preporuke koji se tiču energetske stabilnosti, održivog razvoja i zaštite životne sredine i da na taj način doprinosi naporima Srbije da se približi zahtevima EU u oblasti “zelene energije”.

On je napomenuo da NIS-u aktivno razvijamo inovativna rešenja koja doprinose čistijem i zdravijem okruženju i istovremeno podižu unutrašnju efikasnost i uštedu energije i naveo da NIS do sada ima kogenerativna postrojenja na gas snage od oko četiri megavata, a da će do kraja godine imati još 11 megavata.

Na skupu je istaknuto da je planirano i da se kapaciteti malih hidroelektrana uvećaju sa 42 megavata u 2015. na 208 u 2020. godini I na 400 megavata u 2030. godini, a kapaciteti hidroelektrana snage veće od 10 megavata sa 250 megavata u 2020. na 350 megavata u 2030. godini.

Izvor Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!