Od planiranih 600 radnika, koliko bi trebalo da stigne do leta ove godine, trenutno ih je pedesetak, uglavnom inženjera. – Kinezi zadovoljni uslovima u Srbiji
U Termoelektrani „Kostolac B” do 2019. godine će biti izgrađen još jedan blok. To termoenergetsko postrojenje, čija će snaga biti 350 megavata, gradiće kineska kompanija CMEC. Ove godine sa svojim podizvođačima – dve kineske firme koje su u poslednjih godinu dana prisutne u Kostolcu, kao i sa kompanijama iz Srbije, CMEC će raditi revitalizaciju bloka B1 u TE „Kostolac B”, izgraditi nov sistem za odsumporavanje, pristanište na Dunavu i železničku prugu iz prve faze kreditnog aranžmana.
Parcela koju poseduje TE „Kostolac B”, smeštena uz ogradu ovog energetskog objekta, ustupljena je na korišćenje kineskim partnerima. Na tom prostoru su izgrađeni stambeni objekti, objekti u kojima će radnici provoditi slobodno vreme i gde će se hraniti, a u jednom delu će imati i pripremne radionice. Od planiranih 600 radnika, koliko bi trebalo da stigne do leta ove godine, trenutno ih je pedesetak, uglavnom inženjera, koji rade pripreme sa operativom kostolačke termoelektrane, sa ciljem da revitalizacija počne na vreme, 1. marta.
– Veoma smo zadovoljni uslovima koje imamo u Srbiji. Postoje kulturološke i jezičke razlike, ali se prilagođavam – rekao nam je Deng Kai Mao, glavni inženjer na projektima za prvu fazu kreditnog aranžmana. – Zadovoljni smo komunikacijom i saradnjom sa inženjerima u „TE-KO Kostolac”. Oni su jako kooperativni i uvek nam izlaze u susret za sve što nam je potrebno, od prikupljanja dokumentacije do svih ostalih zahteva.
O odnosu sa lokalnim stanovništvom, ishrani i načinu na koji koriste slobodno vreme Deng Kai Mao kaže da, nažalost, imaju vrlo malo prilike da komuniciraju i da se druže sa lokalnim stanovništvom.
– Naša je zajednica ovde prilično odvojena od njih. Naš posao je obiman i potrebno je dosta vremena da bi se on uradio, tako da imamo malo mogućnosti da sa lokalnim stanovništvom dolazimo u kontakt – rekao je Deng Kai Mao. – Za naše radnike u ovom naselju uglavnom se sprema tipična kineska hrana na koju su u svojoj zemlji navikli.
Meso, povrće i sve one obične namirnice, koje su iste kao u Kini, koristimo iz Srbije, a specifične začine nabavljamo na Novom Beogradu. Naviku da se u slobodno vreme bavimo sportom nismo promenili. U naselju imamo terene za basket i badminton, a kada je hladno vreme u prostorijama igramo i stoni tenis.
Dragan Živić, direktor Termoelektrane „Kostolac B”, navodi da su partneri iz kompanije CMEC angažovali dve velike firme iz Kine kao podizvođače.
– Ove firme su dovele svoje kadrove i to je prva ekipa koja je na terenu. Svakodnevno su u kontaktu sa našim vodećim inženjerima i tehnolozima iz TE „Kostolac B” i jednim delom iz investicija. Takođe, po potrebi se sastaju i sa kolegama sa PK „Drmno”, zbog proširenja proizvodnih kapaciteta kopa – objasnio je Živić. – Dva dana u nedelji su rezervisana za naše sastanke sa Kinezima, iako se viđamo svakodnevno na operativnim sastancima, na kojima se dogovaramo uz pomoć prevodilaca koje su Kinezi angažovali. Sa delom njihovih stručnjaka komuniciramo i na engleskom jeziku.
Direktor TE „Kostolac B” kaže da roba stiže iz Kine brodovima do Rijeke, odakle se transportuje do termoelektrane. On ističe da se sa našim resursima i firmama sa kojima „Kostolac” ima ugovore olakšava transport i skladištenje pristigle opreme i materijala.
– Od marta će radno vreme biti 24 sata i nema sistema „lako ćemo”, već ćemo napraviti zajednički operativni tim, koji će neprekidno pratiti proces – objasnio je Živić. – Jedino dobro organizovani možemo stići do sinhronizacije bloka u planiranom terminu, 1. decembra 2014. godine, kao i do završetka ostalih planiranih poslova.
Izvor KWH EPS